Tillai Gábor | A Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom országos napja: 2004. október 2.

Napi aktuál

A Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom országos napja: 2004. október 2.

Új lendülettel indulnak a második „félév” programjai a Pécsi TKM Klub Egyesület tagjai részére. A nagyszerűen sikerült augusztusi hétnapos svájci utazás után szeptemberben több alkalommal találkozhatnak az érdeklődők. A megszokott előadások sorát Mosonyi Attila (Zsolnay Gyár – Dekor üzemvezető) nyitja, aki az elmúlt 40 év alatt végzett munkájáról, a Zsolnay hagyományok folyamatosságáról „mesél”. Szeptember 17-én, a Műhelygalériában (Szt. István tér 1.) Tillai Ernő MFIAP fotóművész mutatja be a klasszikus fotográfia elemeit Tóth Károly, újságunk szerzőtársának, fekete-fehér fényképei segítségével. Két nappal később, vasárnap délelőtt 10 órakor Gál Éva muzeológus és Dévényi Sándor építészmérnök közösen mutatja be a „Tímár-ház” (Várostörténeti Múzeum, Felsőmalom u. 9.) értékeit.

A Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom idei közgyűlése elhatározta, hogy ezentúl az év egy kijelölt napján a hazánkban működő mintegy 60 tagcsoport, klub egy időben szervezett rendezvényekkel népszerűsíti, próbálja közismertté tenni mozgalmunkat. Idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját a pécsi Köztemető – október 2-án, szombaton délelőtt 10 és 11 órakor Dr. Vargha Dezső levéltáros vezet sétát a különböző okok miatt kiemelkedő síremlékek között. Október 7-én a belga kerámia „art deco” korszakának sokszínűségét érzékelteti Nagy Márta keramikusművész a Művészetek Házában látható időszakos tárlaton. Majd e hónap közepén Buchert Eszter, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársa előbb Abaliget természeti értékei között vezet sétát, majd 18-án, hétfőn a Dél-Dunántúl élővilágának ritkaságait elemzi. Klubunk vezetősége hagyományt kíván teremteni az évente, október 23-án a „mecseki láthatatlanok” nyomában Vágotpusztára vezető emléktúrával, amelyet dr. Somfai Magdolna klubtársunk irányít. Októberben a klub tagjai egynapos budapesti kiránduláson vehetnek részt, amelynek során megismerhetik a Természettudományi Múzeum új kiállítótereit, a Zsolnay kerámiát ünneplő kiállítást az Iparművészeti Múzeumban, Molnár C. Pál festőművész műtermét, illetve megpróbálnak eljutni a Nemzeti Színház egyik előadására.

November a szeretteinkre való emlékezés időszaka; tavasszal veszítette el városunk polgársága, a történész szakma dr. Bezerédy Győzőt, akinek neve napján egykori levéltáros, könyvtáros és muzeológus kollégáit szeretnénk meghívni a Várostörténeti Múzeum tetőtéri előadótermébe, hogy ezen alkalommal Győzőhöz kötődő emlékeiket idézhessék fel. A novemberi klubfoglalkozáson Tám László EFIAP fotóművész diaporáma sorozatot vetít Baranya értékeiről, egyúttal bemutatásra kerül fotóalbuma is, amely a pécsi Köztemetőről készül, Vargha Dezső levéltáros hozzáértő szövegkörnyezetével. A Múzeumgalériában (Káptalan u.4.) még tavasszal nyílt meg egy festménykiállítás Tamás Henrik egykori magángyűjteményének anyagából; november 19-én, pénteken délután három órától Nagy András művészettörténész kalauzolja az érdeklődőket többek között Mednyánszky, Rudnay, Koszta, Egri, Perlrott vásznai között, felvillantva egy két világháború között élő műkereskedő lelkületét.

Decemberben a 30 éve alakult Pécsi Finn-Magyar Társaság mutatkozik be dr. Végh József elnök vezetésével, jó példát mutatva a tartalmas, civil közösségi munka folyamatosságának fontosságára. (E sorok írója nem gondolhatta 15 éves korában 1974 őszén, hogy a pécsi Mecsek Kórus tagjaként Finnországban koncertezve, a Pécs és Lahti között frissen létrejött testvérvárosi kapcsolat egyik első delegációjának részese.) Ősszel a Várostörténeti Múzeum helyiségeiben ünnepi kiállítás nyílik, amely a 100 évvel ezelőtt Pécsett az akkori Városi Múzeum keretében átadott gyűjteményre emlékeztet. Ennek anyagát december 8-án, szerdán délután három órától tárlatvezetés keretében ismerhetik meg az érdeklődők. A klubtagok az óévbúcsúztató keretében vonhatják meg a 2004-es év közösségi és szakmai munkájának mérlegét.

Azon pécsi polgárok, akik közelebbről szeretnék megismerni a Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület pécsi klubjának működését, e sorok megjelenésének napjaiban a Pécsi Napok keretében a Sétatéren kaphatnak személyes tájékoztatást a közösség életéről.

Print Friendly, PDF & Email
Please follow and like us:

Hozzászólások

Nincs hozzászólás ehhez: “A Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom országos napja: 2004. október 2.”Szóljon hozzá!Archívum

Hirdetés