Az örök élet igéit hirdető közösség – 1006 éves a Pécsi Egyházmegye • Hetedhéthatár

Kultúra, művészet

Az örök élet igéit hirdető közösség – 1006 éves a Pécsi Egyházmegye

Ünnepi szentmisével vette kezdetét Pécsett az a projektzáró rendezvény, amelyet a Pécsi Egyházmegye alapításának 1006. évfordulóján tartottak. Az eseményen hivatalosan is átadták „A Püspökvár Titkai – a Püspöki Palotától a Dzsámiig” című projekt során megújult épületeket és tereket.

„Az egyházmegye azt a tevékenységet kívánja folytatni, amelyet alapításakor ráruháztak: közösséget épít, és ebben a közösségben mindent megtesz, hogy felragyogtassa az örök élet reményét. Ezt a munkát segítik majd az említett projekt keretében megújult közösségi terek is” – ezekkel a szavakkal kezdte köszöntőjét Udvardy György pécsi megyéspüspök az egyházmegye alapításának 1006. évfordulóján.

A főpásztor elmondta: a Pécsi Egyházmegyét azzal a céllal alapították, hogy legyen egy közösség, amely az örök élet igéit teljes bizonyosságában képviseli, minden korosztály számára és minden kultúrában. „Egyházmegyénk szeretne megfelelni ennek a krisztusi küldetésnek, ennek a krisztusi feladatnak: ezért minden eszközt, minden lehetőséget szükséges felhasználni ahhoz, hogy jól tudjuk megragadni az örök élet igéit.” – hangsúlyozta a megyéspüspök.

A szentmisét követő ünnepségen az egyházmegye gazdasági igazgatója a most befejeződött turisztikai fejlesztés jelentőségéről beszélt. „A Püspökvár Titkai – a Püspöki Palotától a Dzsámiig” című projekt keretében nem csupán a Püspöki Palota újult meg a hozzá tartozó püspöki kerttel és a földalatti „titkos átjáróval”. A pécsi székesegyház délkeleti tornya és déli tetőszerkezete, a Püspöki Magtár, a Pécs-Belvárosi Templom, a Csontváry Múzeum épülete, valamint a Káptalan utcai Kanonoki palota és Zarándokház egyaránt megszépülve várja mostantól a látogatókat.

Udvardy György megyéspüspök elmondta továbbá, hogy Pécs után hamarosan a máriagyűdi zarándokhely és a püspökszentlászlói kastély is megújul. Ugyanakkor hangsúlyozta: a püspökség turisztikai tevékenység előtti, legfontosabb szempontja Isten igéjének hirdetése, valamint az, hogy ebben a kettősségben megmutassa azt a nyitottságot, amellyel a Pécsi Egyházmegye a világ felé fordul.

 

Több ezren voltak kíváncsiak az új látványosságokra

Több ezren tekintették meg az új látványosságokat augusztus 22-én az esti órákban

 

A megvalósult beruházások

A pécsi egyházmegye nem egészen három évvel ezelőtt, 2012. november 29-én vágott bele nyertes Európai Uniós pályázatának megvalósításába. Az elnyert mintegy 1,5 milliárd forint segítségével az egyházmegye nemcsak felújíthatta idővel megkopott, leromlott, vagy egészen méltatlan állapotba került épületeit, de legtöbbjüket új tartalommal és új feladatokkal veszi ismét használatba. Ez vonatkozik kiemelt jelentőségű szakrális-liturgikus épületeire, a pécsi Székesegyházra és Dzsámira éppúgy, mint a sokáig üresen álló Püspöki Magtárra vagy a Martyn-házként ismert kanonoki palotára. A hét pécsi belvárosi helyszínt érintő beruházás nemcsak az épületek felújítását, hanem azok kiállítóterekké alakítását, a pécsi püspökség műkincseinek restaurálását, illetve a felújított terek bútorokkal és műtárgyakkal történő berendezését is lehetővé tette. Mindezt úgy sikerült megvalósítani, hogy az elmúlt több mint ezer év történelme, kultúrája, hitélete teljes összhangban, egymást kiegészítve találkozhat a 21. század turisztikai igényeit kielégítő kínálattal.

Mától a pécsi püspökség turisztikai szolgáltatásokkal hét helyszínen várja az egyházmegye és Pécs városa iránt érdeklődőket.

 

Magtár Látogatóközpont

Az 1700-as évek végén épült püspöki magtár ezentúl kiemelten fontos, hiánypótló feladatot lát majd el Pécs turisztikai életében. Minden a pécsi belvárosba érkező turista számára kiindulópontot jelenthet a háromszáz éves, mégis a legmodernebb eszközökkel felszerelt fogadóközpont. Rövid felfrissülés, és a pécsi egyházmegye történelmét, továbbá turisztikai kínálatát bemutató imázs-film megtekintése után, innen kiindulva járhatja végig minden érdeklődő a Püspökség megújult helyszíneit.
A Magtár Látogatóközpont földalatti második szintjén, a korábbi Püspöki Pincészet hagyományát folytatva, az Egyházmegye területének borászatát bemutató kiállítás várja a látogatókat, ahol tudásszomjuk enyhítése után a régió borait is megkóstolhatják az ide látogatók egy képzett somelier vezetésével.
Ugyanebben az épületben, a Magtár felsőbb szintjein egy 200 fő befogadására alkalmas konferenciaterem és egy kisebb szekcióterem áll a tudományos, kulturális és üzleti élet szereplőinek rendelkezésére.

 

Pécsi Székesegyház

A turisztikai kínálat egyik kiemelt eleme, a székesegyház kilátóként is szolgáló délkeleti tornya, amelybe 133 lépcső vezet fel, és ahonnan 60 méter magasról csodálatos kilátás nyílik mind a belvárosra, mind a pécsi Mecsek-oldalra. A Székesegyházban, ahogy minden megnyílt helyszínen, képzett, idegen nyelveket beszélő személyzet igyekszik megkönnyíteni a sokszínű kínálatban való tájékozódást.
Az egyházmegye kiemelten fontosnak tartja, hogy a templomba imádkozni érkezők továbbra is nyugodtan, csendes környezetben gyakorolhassák hitüket, ezért a turisztikai látogatási időszakban a hívők előtt folyamatosan nyitva áll a turista útvonaltól elválasztott Corpus Christi kápolna.

 

Püspöki Palota, a Püspöki Kert és a „Titkos átjáró”

A Püspöki Palotát, annak csodálatos, burjánzó kertjét, valamint a Magtár pincéjébe vezető „titkos átjárót” megnyitva a püspökség még soha nem látott és láttatott részeit mutatja be az ide látogatóknak. Megnyílt a látogatók előtt a palota keleti szárnya a püspökök életét bemutató enteriőrökkel, berendezési tárgyakkal – egyebek mellett azokkal az egyedülálló, 16. század végi fali kárpitokkal, melyeket a hagyomány szerint Mária Terézia adományozott Klimó György püspöknek. Vezetett útvonalon bárki megcsodálhatja a főleg mediterrán növényekkel – például 70 esztendős agavékkal, és termő banánfákkal – beültetett, szökőkutakkal díszített kertet. A palotakertet a Magtárral összekötő „titkos átjáró” legfőbb feladata a földalatti és vértanú egyház bemutatása, továbbá a kommunista éra egyházüldözésének megismertetése, és emlékeztet a keresztény megbocsátás és kiengesztelődés szükségességére.

 

Püspöki Kincstár

A régi kanonoki házban, a Martyn-házként is ismert épületben kap helyet a Püspöki Kincstár, amely a pécsi egyházmegyei művészettörténeti gyűjtemény értékes műtárgyait, festményeit, szobrait és ezeken keresztül az egyházmegye múltbeli életét tárja a látogatók elé. Külön említést érdemel a Klimó püspök által összegyűjtött, numizmatikai különlegességeket tartalmazó római érmegyűjtemény.
Ezentúl mindenki megcsodálhatja a falkutatásoknak köszönhetően feltárt és eredeti pompájában helyreállított virágmintás és geometrikus festéseket, és elámulhat a gazdag díszítések láttán.

 

Zarándokház
A Káptalan utcai Zarándokház a felújításoknak köszönhetően zarándok- és turistacsoportok, valamint családok és egyéni látogatók befogadására alkalmas. 14 szobájában a 21. század igényeinek megfelelő körülményeket tudunk biztosítani a városba érkezőknek. E felújítással egy 55 vendéget befogadni képes épületegyüttes jött létre a belváros szívében.

 

Dzsámi
A pécsi Széchenyi téren található Dzsámi (Belvárosi Plébániatemplom) már új főbejáratán keresztül tárja csodáit a turisták elé. Altemploma ad helyet annak a színvonalas, interaktív kiállításnak, amely nagyban segíti a Pécs és a város életében központi szerepet játszó épület történetének megismerését. A tableteken bemutatott visual-guide használatával mindenki előtt feltárul a több évszázadot át- és túlélő, több jelentős építészeti és hitéleti átalakulást megélt templom múltja és jelene. Akadálymentes megközelítése révén a mozgásukban korlátozottak számára is látogathatóvá válik a Dzsámi minden szeglete.

 

Csontváry Múzeum
A palotaépület kívülről és belülről egyaránt megújult, így ismét méltó esztétikai megjelenésével vonzza a látogatókat a Csontváry Múzeumba. A földszint felújított helyiségei időszakos kiállításoknak, egyházmegyei vallási és kulturális rendezvényeknek is helyszínéül szolgálhatnak.

 

Forrás: Pécsi Egyházmegye


Hozzászólások



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS