Németh Kristóf színész, a budapesti Játékszín ügyvezető igazgatója, sajtótájékoztatót tartott a színház további terveiről.

Először áttekintést adott a Játékszín múltjáról. Elmondta, hogy 1912. október 30-án Ferenczy Kabaré néven nyílt meg a játszóhely. Később Teréz körúti Színpadnak is hívták, és Kamara Varieté néven is üzemelt. (Ebben az időszakban többször jártam itt édesapámmal, emlékszem Felföldi Anikóra az akkori híres dizőzre, Salamon Bélára és Alfonzóra, akik többször szerepeltek itt.) 1978-tól működik „befogadó színházként”.
1992-ben Berényi Gábor színházigazgató nyugdíjazása után a Nemzeti Színházhoz akarták csatolni az intézményt, végül meghagyták a Játékszínt önálló teátrumként és az igazgatói posztra pályázatot írtak ki. A győztes a Görgey Gábor – Balázsovits Lajos páros lett. Görgey kilépését követően a négy évre szóló igazgatói kinevezést a színész vette át.
A Magyar Bálint minisztersége idején pótlólag elkészített alapító okirat szerint a Játékszín önálló társulattal nem rendelkező, kizárólag saját produkciókat létrehozó színház. Balázsovits a kinevezésekor több színházi műfaj bemutatására kapott megbízást. Az elmúlt két évtizedben a Játékszínt bulvárszínházként könyvelte el a közönség és a szakma. A teátrumnak kb. 25 állandó alkalmazottja volt, és 60-80 színész és lépett fel évente.
2011. december 15-én Balázsovits Lajos levelet kapott a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól, melyben arról tájékoztatták, hogy januártól megvonják a teátrum állami finanszírozását, majd, egy újabb döntés nyomán az évad végéig mégis működhetett a színház.
2012. augusztus elején a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. megindította a Játékszín nonprofit Kft. Végelszámolását.
Ekkor keresték meg a Vagyonkezelőt ajánlatukkal. A végelszámolás alatt álló színházat üzemeltető Játékszín Terézkörúti Színház nonprofit Kft.-t (nem a színházépületet!) végül 3,1 millió forintért vették meg az összes terhekkel (kb. 10-12 millió forint) és jogosultságokkal együtt.
2012. október 29-én, 13 órakor kezdték meg november havi előadásaik jegyeinek értékesítését. A decemberi műsort már a többi színházzal egy időben adják ki.
Németh Kristóf a következőket mondta: „Két nap van, amikor nem csinálhatsz semmit: a tegnap és a holnap.” Ezért nekünk ma kell megdolgoznunk a jövő sikereiért! Ehhez egy újfajta szemlélet, és üzleti gondolkodás is nélkülözhetetlen. Ennek része, hogy állandóan keressük azokat a lehetőségeket, amelyek által takarékosabbá és hatékonyabbá tehető a Játékszín működése, hogy megtaláljuk azokat a korszerű csatornákat (értékesítés, reklám, web2, közösségi média, márkaépítés, arculat, stb.), amelyeken keresztül szélesíthetjük rajongó és a közönségbázisunkat.
A működésünk egyik alappillére a jegybevételeken és a szponzori, pályázati forrásokon túl a jegybevételek 80%-áig igénybe vehető a társasági nyereségadó támogatás (TAO). A jogszabályok lehetővé teszik, hogy a nyereséges cégek a költségvetés helyett a színházaknak fizessék be társasági adó befizetési kötelezettségük egy részét.”
A jövőt tekintve vissza szeretnénk térni a Berényi féle gyökerekhez és unikális színházművészeti csemegék színpadra állításával, magas művészi értéket képviselő, szórakoztató darabokat tűzünk műsorra.
Novemberben már látható színházukban – a nyitóelőadás, Peter Quilter Mr. és Mrs. című vígjátéka mellett – Donald Churchill Édes bosszú, Pozsgai Zsolt Liselotte és a május, valamint Arthur Miller Lefelé a hegyről című drámája is.
A sajtótájékoztató után a direktor készséggel válaszolt kérdéseinkre.
Igazgató Úr! Gondolja, ha Önök sikeresek lesznek, újabb magánszínházak alakulnak?
Feltétlenül ez a jövő, ezért szeretnék megmutatni, hogy képesek vagyunk rá, hogy példát mutassunk másoknak.
Gondolom, hogy vannak igények színészek részéről, hogy játszani tudjanak. Sok neves színésszel tárgyaltak?
Feltétlenül. A megszűnt színházakból és máshonnan is többen jelentkeztek.
Felhasználjuk a színész „toborzásnál” kapcsolati tőkénket is.
Az Önök színházában a jegyárak nem különböznek más színházakétól?
Természetesen nem. A lényeg, hogy sikeres darabokat tűzzünk műsorra.
(Fotó: Lantai József)

Szóljon hozzá!