Egy fizikusokról szóló dráma természetszerűleg képtelenség. A dráma a fizika tartalmi kérdéseiről nem szólhat, csupán a hatásáról. A fizika tartalmi kérdése a fizikusok ügye. A fizika hatása: mindannyiunk ügye. Közös ügyeinket csak együttesen oldhatjuk meg. A közös ügyek egyéni megoldására minden kísérlet hiábavaló. – írja Friedrich Dürrenmatt 1962-ben megjelent drámája, A fizikusok befejezéseként.
Január 23-án Dömölky János rendezésében mutatta be a Veszprémi Petőfi Színház a napjainkban is aktuális, égető, lényegi kérdéseket körüljáró művet. Elég csak körülnéznünk az országban, a világban, akkor érezhetjük, hogy rengeteg nem normális dolog történik. Ha allegorikusan tekintünk erre, akkor ez a nagy egész lehet egy elmegyógyintézet, amelyben különböző erők működnek és a zártság nem véd meg mindtől – mondta Szilágyi Tibor, aki az előadásban Herbert Georg Beutler, más néven Newton pácienst alakítja. A főbb szerepekben továbbá Kiss Jenőt (Einstein), Oberfrank Pált (Möbius), Palásthy Beát (Dr. Mathilde von Zanhd, ideggyógyász, a „doktorkisasszony”), Kéri Kittyt (Monika) láthatjuk. A díszlet Dömölky Dániel, a jelmez Tolmár Kata munkája.
A darab hivatalosan komédia, azonban ez csupán a mű egy rétege. A veszprémi előadás azt bizonyítja – különösen a második felvonás étkezőasztal melletti jelenete – hogy itt szó sincs viccelődésről, komédiáról: Newton, Einstein és Möbius végletekig kidolgozott vitája a három kitűnő színművész előadásában filozofikus magasságokban zajlik. Dürrenmatt vaslogikával felépített gondolatmeneteit a színészek maximális precizitással, hitelesen tolmácsolják – kiszakítva a mindennapokból, és közben belső vitára is késztetve bennünket. Möbius mondja ki, hogy ők hárman csupán az őrültekházában szabadok, csak ott szabad gondolkozniuk, mert odakint a szabadságban a gondolataik robbanóanyagok. Hatalmas igazságok hangzanak el, melyek felületesen szemlélve viccesnek tűnhetnek, miközben véresen komolyak és igazak. Ezt a „hármas párbeszédet” – már ha lehet így fogalmazni – Dr. Mathilde von Zanhd doktorkisasszony tébolyult megnyilvánulása próbálja zárójelbe tenni és akar valamiféle feloldozást adni: Palásthy Bea eszelős tombolása szinte félelmet keltő. A kérdés pár percen belül megfogalmazódik bennünk, ki is az őrült a jelenlévők közül? Egyértelmű… Így ez a feloldozás csupán látszat, a fizikusok gondolatai végig ott motoszkálnak a fejünkben, napok múltán is.
Az alább megtekinthető felvételeket az előadás szerdai próbáján Komlós Attila készítette.
Az összes kép ide kattintva érhető el.

Richard Voss detektívfelügyelő és Newton

Einstein és von Zanhd doktorkisasszony

von Zanhd doktorkisasszony, Oscar és Lina Rose

Möbius, volt felesége és annak új családja társaságában

Möbius és Lina Rose

Monika, Möbius

A gyilkosság után – Möbius, a halott Monika, Newton

Newton, Einstein, Möbius

Einstein, Newton

Newton, Möbius

Möbius, Einstein, Newton

A fizikusok és von Zahnd doktorkisasszony, a rendre gépfegyveres őrök vigyáznak

Möbius, von Zahnd doktorkisasszony, Einstein

Hozzászólások