Mikulásdiplomácia: magyar delegáció a Mikuláskongresszuson • Hetedhéthatár

Kultúra, művészet

Mikulásdiplomácia: magyar delegáció a Mikuláskongresszuson

Szendrey Júlia és Andersen szobra előtt is tisztelegtek az idei eseményen

A kongresszus résztvevői a hajókiránduláson

A 62. alkalommal megrendezett Mikulás Világkongresszusról a napokban tért haza a magyar delegáció. A kongresszuson Magyarország Mikulás nagyköveteként is ismert Pécsi Mikulástól megtudtuk, hogy a Koppenhága melletti Bakkenben 1957 óta szervezik meg nyaranta a Mikulások nyári seregszemléjét. Az idei évben 15 országból mintegy 150 küldött vett részt a Mikulás-szakma találkozóján. A piros ruhás férfiak és nők négy napon át különböző programokban vehettek részt, a bakkeni vidámparkban és a dán fővárosban.

A kiemelt programok között Koppenhágában hajózáson és belvárosi felvonuláson vettek részt a Mikulások, a turisták nem kis meglepetésére és örömére. Sor került a Bellevue Beach-en egy kis strandolásra, de a szakmai programok mellett akadályversenyt és Mikulás-öttusát is szerveztek a mindig szívesen látott Julemand-oknak Dánia legrégebbi vidámparkjában, Bakkenben.

A magyar delegáció tagjai Andersen szobra előtt

A magyar delegáció tagja volt a Krampusz is, aki bizony kevésbé ismert figura Dániában és az északi térségben. A barátságos küldött a „Szervusz Krampusz!” nevet viseli, mely a gyermekekkel való barátságkötést is egyszerűsítette és segítette.

A Pécsi Mikulás és Szervusz Krampusz! a virgács és a szaloncukor mellett idén – egy kis országimázs ápolás keretében – a Balaton szelettel is megismertette a dán érdeklődőket.

A Mikuláskongresszus eseményt kihasználva a magyar küldöttség tisztelgett a dán meseíró Andersen Koppenhágában található szobra előtt és felkereste Petőfi Sándor hitvesének, Szendrey Júlia műfordítónak Charlottenlundban található szobrát. Kevesen tudják, hogy Júlia fordított először dán nyelvről magyarra Andersen-meséket. A műfordító tiszteletére 2018-ban állított szobrot a Magyar Kormány, közvetlenül Magyarország Nagykövetségének szomszédságában. A szobor Kligl Sándor életnagyságú bronz alkotása, mely igen információgazdagon fejezi ki Szendrey Júlia szellemi hagyatékát.

A magyar Mikulás-küldöttség mindkét szobornál egy-egy 15 cm-es-, 1848-as magyar huszár szobrocskával tisztelgett az alkotók előtt. Ez alkalomra Fekete Gyula ólomkatona készítő, – „A seregek ura” alkotott korhű magyar huszár figurákat. A művész elmondta, hogy alkotásaival a Szabadságharc rendíthetetlen ólomkatonái előtt is tisztelegni kíván(t).


Hozzászólások



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS