A Magyar Gyermek-neurológiai, Idegsebészeti, Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Társaság szervezésében megvalósuló Európai Gyermek és Serdülő Pszichiátriai Társaság (ESCAP) rendezvényre 58 országból érkezett több mint ezer résztvevő. A nyitóelőadást 2009 augusztus 22-én a Budapest Kongresszusi Központban a jelenleg élő egyik legnevesebb pszichiáter, Sir Michael Rutter tartotta, aki a gyermek- és serdülőkori pszichiátriai ellátás jövőjét, lehetséges fejlődési irányait foglalta össze. Vele kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy szakmai teljesítménye elismeréséért, mint ahogy az a nevéből is látható, lovaggá ütötte őt az angol királynő, márpedig ez a pszichiátria történetében utoljára Sir Sigmund Freud-dal fordult elő. A Kongresszus befejező napján augusztus 26-án a világhírű gyermekpszichiáter, Kovács Mária professzor asszonnyal beszélgettünk.
Professzor Asszony! Miben különbözik a gyermekpszichiátria a felnőttől?
A különbség elsősorban abban van, hogy a betegségre más reakciókkal felelnek a páciensek, tehát más az elhárítás. Mivel a felnőttek jóval több tapasztalattal rendelkeznek, így a gyógyításuk is eltér.
A XX. századból kiket emelne ki, akik a gyermekpszichiátriával foglalkoztak?
Sigmund Freud lányát, Annát, akinek nevéhez fűződnek az elhárító mechanizmusok.
A gazdasági válság hatása érződik-e Amerikában a gyermekgyógyászat területén, igaz-e hogy ott is kevesebb pénzt fordítanak rá?
Válaszom határozottan nem. Tudom, hogy itt csökkentek a kórházi ágyak, kevesebb a gyermekpszichiáter, sőt sok magyar Svédországba ment és megy dolgozni.
Miben lát különbséget az amerikai és magyar pszichiátria között Ön, aki mindkettőt jól ismeri?
Amerikában nyitottabbak az emberek, bátran beszélnek, és sokat írnak az újságok a lelki problémákról.
Milyennek tartja a budapesti konferencia szervezettségét?
Állandóan járom a világot, és bátran kijelenthetem, hogy a budapesti szervezés világszínvonalú.
Hozzászólások