Az állatjólét nem csak a házikedvencekről szól

Napi aktuál

Az állatjólét nem csak a házikedvencekről szól

Várhelyi Olivér az egészségügy és az állatjólét területét kapta meg az Európai Bizottságban. A döntést a kormánypárti és az ellenzéki nyilatkozatok egyaránt alulértékelik, miközben Magyarország számára mindkét terület rendkívül fontos.

Várhelyi Olivér (A kép forrása: Európai Bizottság)

„Várhelyi biztosjelölt megbízólevelébe kukkantva világossá válik: Von der Leyen véletlenül a megbüntetendő magyaroknak találta adni a komplett egészségipart gyógyszeriparostól, biotechnológiástól, orvostechnikai iparostól – így aztán Várhelyi Olivér földije, Ujhelyi István álma, az európai egészségügyi rendszerek színvonalának harmonizálásáról szóló Európai Egészségügyi Unió megvalósításán kívül véletlenül Európa és pláne Magyarország egyik legfontosabb stratégiai iparágát fogja felügyelni. Ez bizony virtigli gazdasági portfólió.” – írta Kohán Mátyás, a Mandiner újságírója, szeptember 20-án megjelent cikkében.

A kápolnai Macskaárvaház Alapítvány és a Szurkolók az állatokért mozgalom közös nyilatkozatot adott ki Várhelyi Olivér állatjóléti uniós biztosi kinevezésével kapcsolatban.

Az ellenzék nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy ez egy jelentéktelen terület. Nyilván az egészségügy önmagában sem az, de az állatjólét különösen nem: ez ugyanis korántsem csak házikedvenceink, kutyusaink, macskáink jövőjéről, hanem az európai mezőgazdaság szükséges, és elkerülhetetlen paradigmaváltásáról, a növényi alapú mezőgazdaság térhódításának törvényi, gazdasági keret feltételeinek megteremtéséről szól. Arról, hogy a jövő az állathasználat helyett, alapvetően a növényi alapú mezőgazdasági termékek termeléséé, és fogyasztásé legyen, hiszen ez minimális alapfeltétele a fenntarthatóságnak. Egyébként, ha az ellenzék szerint az állatjólét lényegtelen terület, amivel „megalázták”, kinevettették Várhelyi Olivért, akkor ezzel azt is állítják, hogy az állatvédelem is „lényegtelen” kérdés, vagyis leleplezik magukat, hogy ez soha nem is volt igazán fontos ügy számukra.

Ugyanígy sajnos a kormányzati kommunikáció beállításai sem állják meg a helyüket ezügyben. Nyilvánvaló, hogy Várhelyi Olivér és Magyarország számára egy rendkívül konfliktusos terület lesz az „állatjólét” kérdésköre, ahol többek között olyan érdekrendszerekbe kell belenyúlni, mint például a húsipar, vagy éppen a vadászlobbi Magyarországon különösen erős kormányzati háttérrel rendelkező érdekcsoportja. Ez vélhetően meg fogja haladni Várhelyi Olivér politikai lehetőségeit.

Tehát éppen, hogy nem jelentéktelen, hanem Európa fenntarthatóságának, mezőgazdasági termelési paradigmaváltásának, a növényi alapú gazdaság elterjesztésének szempontjából, egy nagyon fontos, és sajnos vélhetően Várhelyi Olivér és Magyarország lehetőségeit meghaladó területet kapott a magyar biztos. Ha tehát fricska Von Der Leyen részéről ez a kinevezés, akkor nem a jelentéktelensége, hanem éppen a kiemelt fontossága és a „megoldhatatlansága” miatt.

Az „állatjólét” ügye arról szól, hogy Európában nem tartható fenn tovább az a fajta nagyüzemi intenzív állattartás, amely mind etikai, mind gazdasági, mind pedig ökológiai szempontból megbukott. Nem tartható fenn az a helyzet, hogy élő állatokat sokezer kilométereken keresztül pokoli kínok között szállítunk, mert a fogyasztók, ahogy – a gyermekmunkával készült termékek esetében – itt is egyre elutasítóbbak az állatkínzással előállított termékek iránt. A covid járvány azt is megmutatta, hogy ezek a giga állattartó nagyüzemek, amelyeket Magyarországon egyébként nagyrészt óriási állami és uniós támogatásokkal, oligarchák tartanak fenn, melegágyai a járványoknak, a fertőzéseknek, ökológiai lábnyomuk pedig tolerálhatatlanul nagy.

Várhelyi Olivérnek tehát állatjólétért felelős biztosként ilyen és ehhez hasonló kihívásokkal kell majd szembenéznie, amely se nem jelentéktelen, se nem egykönnyen megoldható feladat.

 


Hozzászólások



Archívum

Partnereink