Turizmus Világnap: történelmi lehetőség és felelősség előtt áll az ágazat 

Napi aktuál

Turizmus Világnap: történelmi lehetőség és felelősség előtt áll az ágazat 

„Kis lépés az európai politikának, de hatalmas lépés a turizmus iparágának – így is összefoglalhatnánk azt a történelmi jelentőségű változtatást, hogy az újonnan felálló Európai Bizottságban immár külön uniós biztosa lesz a turizmusnak. Ezzel végre arra a polcra kerül az ágazat ügye, amelyet már nagyon régóta kiérdemel” – fogalmazott Ujhelyi István, az ENSZ turisztikai világszervezetének (UN Tourism) uniós intézményekhez rendelt nagykövete a szeptember 27-i „Turizmus Világnapja” alkalmából kiadott közleményében. A volt EP-képviselő emlékeztetett, hogy az elmúlt években számos alkalommal szorgalmazta az Európai Bizottság vezetőinél és a tagállami kormányoknál, hogy legyen különálló uniós biztosa ennek a területnek, hiszen a turizmus a harmadik legerősebb gazdasági ágazat Európában, amely közel huszonötmillió embernek biztosít megélhetést és közel 350 milliárd euró éves bevételt teremt. „Azzal, hogy az Ursula von der Leyen újraválasztott bizottsági elnök által bejelentett új intézményi struktúrában külön biztos felügyeli a fenntartható közlekedés és turizmus portfólióját, mindenképpen megkülönböztetett figyelem jut végre az ágazatnak” – fogalmazott Ujhelyi, hozzátéve, hogy a posztra jelölt görög Apostolos Tzitzikostas megfelelő személy a feladatra, hiszen az Európai Régiók Bizottságának eddigi elnökeként bizonyította már vezetői és menedzseri képességeit.

Ujhelyi István ENSZ-nagykövet a Turizmus Világnapja alkalmából kiadott közleményében arra is rámutatott, hogy a szektor rohamtempóban fejlődik: 1950-ben még alig 25 millió turistát tartottak nyilván a világban, 2000-ben már 700 milliót, 2012-ben ez a szám elérte az egymilliárdot, hamarosan pedig átlépjük a kettőt. „Ez nyilván jó az ágazatnak, de jelentős terhelés a környezetünknek, amire reagálni kell. Szükség van tehát a többnyire fiatal egyetemisták, ’start-up szakik’ és fejlesztők fenntarthatóságot elősegítő projektjeinek támogatására, valamint példaként való felmutatására” – hangsúlyozta a szakpolitikus. Ujhelyi szerint ugyanakkor az ágazat egyik legjelentősebb kihívása a következő időszakban a szakképzett munkaerő hiányának kezelése elsősorban képzési programokkal és jelentős uniós források átcsoportosításával – amire talán az új biztosi portfólióra támaszkodva lesz is lehetőség -, de fontos kihívás szerinte a digitalizáció és a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségek minél jobb kiaknázása, vagy például a  tömegturizmus károkozásainak csökkentése is az utazni vágyók igényeinek okos és tudatos formálásával, az úgynevezett desztináció-menedzsment korszerűsítésével. „Utóbbi probléma és a rohamosan fejlődő igényrendszerhez való igazodás megoldása is egyértelműen abban rejlik, hogy ne csak a desztinációkat, vagyis a célállomásokat illetően táguljon a fantáziánk, de az időzítésben is. Valóban nehezen érthető, hogy valaki a nyári szezonban miért akar a negyven fokos Budapestről elutazni a negyvenöt fokos Barcelonába vagy más mediterrán régióba, ha a nyári tömegszezonon kívül is ugyanolyan jól, ha nem még jobban élvezhetőek ezek a helyek” – fogalmazott Ujhelyi István.

Az UN Tourism uniós nagykövete kiemelte, hogy a turizmus valójában a „béke iparága”, amely gazdasági szerepén túlmutatóan jóval mélyebb, szociológiai és kulturális befolyással is bír a törékeny geopolitikai környezetben, ezért nem mindegy, hogy használjuk vagy kihasználjuk. „Nem véletlen, hogy az idei ’Turizmus Világnapja’ kiemelt témája is a turizmus és a béke kapcsolata. Ennek a szektornak mindig emlékeztetnie kell arra, hogy a békéhez szükségünk van toleranciára, népek és kultúrák közötti folyamatos interakcióra és párbeszédre. A következő évek a turizmus iparágban egyszerre jelentenek óriási lehetőséget és felelősséget is. Lehetőséget a gazdasági fejlődésre és a szektorális problémák érdemi kezelésére, valamit felelősséget abban, hogy ez a radikálisan növekvő iparág megtalálja a legjobb megoldásokat a fenntarthatóságra és elősegítse az országok, illetve kultúrák közötti párbeszédet. Van tehát feladatunk bőven” – tette hozzá Ujhelyi István, az ENSZ turisztikai világszervezetének uniós nagykövete.


Hozzászólások



Archívum

Partnereink