2018. október 10-én a budapesti Uránia filmszínházban, a spanyol filmhét sajtótájékoztatója után beszélgettünk őexcellenciájával, Spanyolország nagykövetével Anunciada Fernandez de Córdova asszonnyal.
Nagy örömömre szolgál, hogy őexcellenciájával tudok néhány szót beszélni! Ebben az évben egyik filmfesztivál jön a másik után. Úgy néz ki, hogy ez a hónap a magyar ábécé szerinti S betűs országok filmfesztiváljaié. Múlt héten volt a Svájci Filmhét, és nagy örömömre szolgált, hogy Svájc nagykövete szervezte azzal a rendezővel, akinek a filmjét bemutatták. A sajtótájékoztatón láttam, hogy mennyire szívén viseli a spanyol filmeket, őexcellenciája. Az egész világon háttérbe szorulnak a filmkritikusok. Vajon Spanyolországban mennyire becsülik meg őket, mennyire adnak a véleményükre?
Kérem, engedje meg, hogy mindenekelőtt megköszönjem ezt a lehetőséget, hogy beszélgethetek önnel! Amint említettem a sajtótájékoztatón, meg vagyok róla győződve, hogy az újságírók vagy a filmkritikusok ebben az esetben nagyon fontos szerepet játszanak egy esemény ismertetésében. Ők a szóvivői ennek a folyamatnak, legyen az pozitív vagy negatív. Spanyolországban nagyon odafigyelnek a filmkritikusokra. Vannak nagyon nagy költségvetésű filmek Spanyolországban, híres színészek szereplésével, ismert rendezők közreműködésével, és ha egy film nem kap jó kritikát, vagy nem kelti fel eléggé a kritikusoknak a figyelmét, akkor bizonyára nem fog olyan sikert elérni, amelyet a producerek, a rendezők elvárnának a produkciótól.
A szívemből szólt, nagykövet asszony! Volt Miskolcon egy filmfesztivál, ahol egy olyan filmre ültem be, amelynek félrevezető volt a filmajánlója. Ha előtte elolvasok egy kritikát, nem néztem volna meg. Tehát kiemelkedő fontosságúnak tartom,hogy ilyen ragyogó anyagok jelenjenek meg mint most a spanyol filmhéten. Hadd szóljak valamit a Cervantes Intézetről is! A Cervantes Intézet Budapesten egy nagyon elismert kulturális intézmény. Nem csak a spanyol nyelv megszerettetésében játszik szerepet, hanem a magyar-spanyol kulturális kapcsolatokat is ápolják. A nyáron voltam egy könyvbemutatón, ahol a világhírű magyar futballista, Puskás Ferenc életéről szóló könyvet mutattak be. Nem tudom, megenged-e még egy újságírással kapcsolatos kérdést, amelyik túlmutat a filmeken? A svájci nagykövetet is megkérdeztem a következőről. Az ön véleménye szerint tíz év múlva lesz-e írott sajtó és az online sajtót pénzért fogják-e árulni? Kíváncsi vagyok őexcellenciája véleményére!
Először is, ha megengedi, a könyvekről beszélnék. Az e-book megjelenésével a hagyományos kiadók megszeppentek, megijedtek, attól tartottak, hogy ki fogja szorítani őket a piacról. Viszont azt láthatjuk például a Frankfurti Könyvfesztiválon, vagy más ország könyvfesztiválján, hogy a nyomtatott papírformában kiadott könyvek jelentősége egyre nagyobb, egyre több könyv kerül publikálásra. Ami az írott sajtót illeti, azzal már vannak kétségeim. A digitális sajtó fontossága egyre nagyobb. Nemrég olvastam, hogy a Financial Times szerkesztői próbálnak némi ellenfizetést kérni bizonyos cikkek megjelenéséért, tehát próbálnak valami bevételt szerezni az online újságok megjelentetéséért is. Úgy gondolom, hogy főleg a fiatalok körében elterjedtebb a digitális sajtó. Ők már nem nagyon vásárolnak nyomtatott újságokat.
Tíz év múlva lesz írott sajtó?
Nagyon nehéz így határidőt szabni valaminek. Én imádom olvasni a frissen megjelent újságokat reggelente. Tíz év múlva talán még lesz, de előfordulhat, hogy később el fog tűnni. Úgy gondolom, hogy ez egy igen komoly aggodalma a jelenlegi újságírásnak. Fejtörést okoz az újságok kiadóinak, igazgatóinak, tulajdonosainak, ugyanis pénzbevétel kell ahhoz, hogy támogatni tudják az újságírókat, a nyomozást, oknyomozást és így tovább. Ez egy nagyon komoly probléma, amivel valóban szembe kell majd nézni.
Svájc nagykövete azt mondta nekem, hogy nem lesz.
Ő radikálisabb. Lehet, hogy ez csak az én vágyam, azért mert nagyon szeretem az újságokat!
Köszönöm szépen!
Szóljon hozzá!