A magyar nők mától év végéig elméletileg ingyen dolgoznak

Ma van az Egyenlő Díjazás Napja Magyarországon. A nők 17,5 %-kal keresnek kevesebbet a férfiaknál, és ennek a nemek közötti bérszakadéknak a következménye, hogy október 29-étől az év végéig minden magyar nő elméletileg ingyen dolgozik.

Az egészségügyben és az oktatásban dolgozók hozzávetőleg 80%-a nő, akik annak ellenére, hogy hiánypótló munkát végeznek, közel sem keresnek eleget. Az Európai Bizottság a nemek közötti bérszakadék egyik legfőbb okaként a szakmai szegregációt, vagyis azt jegyzi, hogy a nők magasabb arányban dolgoznak egyes alulfizetett szakmákban. Ahhoz, hogy a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőtlenségeket felszámoljuk, elengedhetetlen, hogy a nők munkáját mind anyagilag, mind társadalmilag elismerjék. Erre hívták fel a figyelmet az Amnesty International aktivistái a Karmelita-kolostor, valamint kórházak és iskolák előtt.

Az Európai Unióban a nők továbbra is kevesebbet keresnek, mint a férfiak – az EU-ban a nemek közötti bérszakadék átlagosan 13%. Ez azt jelenti, hogy a nők bére 1 euróra vetítve csak 0,87 euró. Ez az eltérés azonban még nagyobb, ha a nők által végzett láthatatlan munkát (például a háztartási feladatok, a gyerekek nevelése és a velük való foglalkozás, idősebb hozzátartozók ápolása) is beleszámítjuk.

Az Egyenlő Díjazás Európai Napja minden évben más napra esik. Ez a nap annak az időszaknak a kezdetét jelenti, amelytől kezdődően a nők az év végéig elméletileg ingyen dolgoznak. Ennek a napnak az a célja, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a nemek közötti bérszakadék felszámolását célzó erőfeszítéseink fontosságára.

Az ugyanolyan vagy hasonló munkáért járó azonos díjazás az EU egyik alapelve, amelyet a tagországok közel 70 éve intézményesítettek, de amelynek megvalósítása azóta is várat magára. A nemek közötti bérszakadék felszámolása idén lassan haladt előre, ami annak a jele, hogy a nemi sztereotípiák továbbra is minden téren hatással vannak a nők és a férfiak életére. Egyetlen vállalat sem fizethet kevesebbet a nőknek, mint a férfiaknak, ha különben készségeik, erőfeszítéseik, felelősségi körük és munkakörülményeik hasonlóak. Az Európai Bizottság a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó stratégiával fontos lépést tett a nők és férfiak közötti esélyegyenlőség uniós előmozdítása felé. Az eddig elfogadott jogi aktusok:

  • a munka és a magánélet közötti egyensúlyról és a nemek közötti egyensúlynak a vállalati vezetőtestületekben történő javításáról szóló új jogszabályok;
  • a bérek átláthatóságáról szóló irányelv, amely lehetővé teszi a munkavállalóknak, hogy érvényesítsék az egyenlő bérhez való jogukat, és javítja az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést azok számára, akik bérdiszkriminációval szembesülnek.
  • A Bizottság emellett kampányt indított a nemi sztereotípiák leküzdésére. A kampány arra hívja fel a figyelmet, hogy a nemi sztereotípiák hatással vannak a pályaválasztásra, a gondozással kapcsolatos kötelezettségekre és a döntéshozatalra.
A teljes munkaidőben alkalmazásban álló nők és férfiak bruttó átlagkeresete közötti rés Magyarországon (Forrás: KSH)

 

(Forrás: Amnesty International, Európai Bizottság, KSH)

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.