Wirsz Levente: az empátia és a segíteni akarás elsődleges

Wirsz Levente rehabilitációs gyógymasszőr, mozgásfejlesztő, edző, de mindenekelőtt ember, aki segíteni szándékozik másoknak fájdalommentes, egészségesebb, kiegyensúlyozottabb, teljesebb életet élni. Vele beszélgettem.

Hogyan lettél gyógymasszőr?

Egy hosszú, nehéz időszak végére került pont akkoriban. Kudarcokkal teli, eredménytelen munkakeresés zárult le azzal az elhatározással, hogy amennyiben elhelyezkedni nem tudtam, akkor legalább képezzem magam. Mindemellett megfogalmazódott bennem, hogy úgy szeretnék pénzt keresni, hogy emeljem embertársaim életminőségét, ilyen módon értéket teremtve. Mozdulnom kellett valamilyen irányba, hogy az életem új lendületet vehessen.

Wirsz Levente

Kiknek javasolnád a masszázst, és milyen jellegű problémákra jelenthet megoldást szerinted?

Az emberi test egy hihetetlenül összetett rendszer ami az összes őt valaha ért impulzus, és ilyenformán megannyi stressz lenyomatát tárolja, őrzi.

A masszázs egy csodálatos, megkérdőjelezhetetlenül hatékony, és számos esetben szükséges terápiás módszer lehet az egyensúlyi helyzetéből kibillent emberi egészség helyreállítására.  Mozgásszervi problémák kapcsán is hathatós segítséget tud nyújtani, amennyiben megfelelő szakembert találunk és létre tud jönni egy bizalmi kapcsolat, ahol képes a kezelt személy befogadni a terapeuta segítségét. Olyan pozícióban lenni, hogy másoknak segíthessünk egy kiváltságként tekintek, a magán‐, és szakmai életben egyaránt. A masszázs általánosságban véve mindenkinek jó aki nyitott, tud bizalommal lenni mások felé. Sportolóknak és rendszeres fizikai aktivitást (fizikai munka is) végzőknek mindenképpen javaslom.

Leginkább azokat buzdítanám valamilyen masszázs kezelés igénybevételére, akik idejekorán le tudják reagálni szakember felkeresésével a kezdődő mozgásszervi problémáikat. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy később nem érdemes lépéseket tenni ilyen irányba, de minél hamarabb érünk tetten egy kialakulóban lévő problémát, azt annál hatékonyabban, rendkívül gyorsan és sokszor fájdalommentesen tudjuk megoldani.

Azok pedig, akik műtét előtt állnak, és nem adtak még esélyt kevésbé drasztikus beavatkozásnak, valamilyen terápiás kezelésnek, mindenképpen javaslom, hogy ne egyből a szikétől várják a megoldást. Amit egyszer felvágnak/felnyitnak/átszabnak/kicserélnek, már jó eséllyel sosem lesz ugyanolyan, mint előtte. Az emberi test sok esetben képes meggyógyítani önmagát, és a terápiás világban is ezt az öngyógyító képességet igyekszünk életre hívni, támogatni.

Milyen problémákkal fordulnak legtöbbször hozzád?

A mozgásszervi anomáliák sokféleképpen ölthetnek testet. Az ízületi fájdalmaktól kezdve az izom diszfunkciókon át specifikus ízületi mozgástartomány növelésig vagy általános mobilitás fejlesztéséig, sportspecifikus mozgáskorrekcióig szinte mindennel találkozom.

Van esetleg szakterületed?

Nincs kifejezett szakterületem, ám nagyon fontosnak tartom megjegyezni, hogy a masszázs vagy más manuálterápiás módszer sok esetben, önmagában maximum félmegoldás tud lenni, amennyiben nem címezzük a kialakulásban szerepet játszott helytelen mozgás-, és idegi mintákat. Ezért én igyekszem gyógytorna és mozgásterápiás elemekkel segíteni a hozzám fordulókat, hogy a kialakult probléma ne térhessen vissza. Ez óriási mértékben megnöveli a segítségnyújtás lehetőségét és hatásfokát.

Van olyan, hogy valakinek nem javaslod a masszázst?

Számos olyan betegség vagy speciális egészségügyi állapot van, ahol a manuálterápiás kezelések intenzitásától függően a beavatkozás kontraindikált lehet. Ilyenek például az akut gyulladásos állapotok, nem kezelt tartósan alacsony vagy magas vérnyomás, nem kompenzált szívpanaszok, fertőző betegségek, heveny reumatikus folyamatok, lázas állapot, perifériás keringési problémák, visszérbántalmak, mélyvénás trombózis, vérzékenység, menses első 3 napja, fertőző bőrbetegségek, terhesség első és harmadik trimeszter – csak hogy néhányat a legfontosabbak közül említsek. Ezt törekszem mindig nagy körültekintéssel kezelni. A hozzám érkezőket igyekszem alaposan kikérdezni, nem csak az egészségi állapotukról, hanem azokról a körülményekről, amelyek a fennálló mozgásszervi anomália kialakulásában szerepet játszhattak. Rengeteg hasznos információhoz lehet jutni az ilyen beszélgetésekből, és nem utolsó sorban a páciens érzi, hogy közös együttműködés történik, ahol egymás partnerei vagyunk a megoldás keresésében.

Milyen nehézségekkel kell szembenézned a munkád során?

Sokszor a bizalom hiánya is érezhető nehézségi faktor, de mindemellett a zárkózottság, rossz kommunikációs készség, rossz megfigyelőképesség is komoly hátráltató tényezők lehetnek. Ezeken kívül az áldozatszerep az, ami rendkívüli módon hátráltatni tudja a munkámat. Sok ember esik abba hibába, hogy nem engedi meg magának, hogy aktív részese legyen egy gyógyulási folyamatnak.

Hogyan lendülsz túl rajtuk?

Igyekszem minden tőlem telhetőt megtenni, hogy a hozzám fordulók megbizonyosodjanak arról, hogy emberi bánásmódban részesülnek és kialakult mozgásszervi problémáik specifikusan és személyre szabottan legyenek kezelve.

Hogy látod, az emberek szívesebben költenek már az egészségük megőrzésére, mint 5-10 évvel ezelőtt?

Ezzel kapcsolatban mindenképpen javuló tendenciát látok a tekintetben, hogy az emberek igyekszenek többet fordítani az egészségükre. Azonban még mindig azt látom, hogy sokszor csak egy kritikus ponton túl kezdenek el ezzel foglalkozni. Még mindig inkább szívesebben fordítanak pénzt az egészségük helyreállítására, mintsem hogy időt és energiát fordítanának arra, hogy megőrizzék az egészségüket. A trendek és hangzatos eredményeket ígérő csoda-tornák és mindent egy csapásra megoldó kezelések sem segítik azt a hozzáállást hátrahagyni, ahol folyton, magunkat minden cselekvés alól mentesítve, kizárólag kívülről várjuk a segítséget.

Mit tartasz az eddigi legnagyobb eredményednek?

Nem tudnék egy legnagyobb eredményt kiemelni a sok közül, mert mindamellett, hogy nagyon sok sportoló jár hozzám és a visszajelzések alapján többnyire rendkívül hatékony segítség tudok nekik lenni. Nemrégiben az olaszországi Pesaroban megrendezésre került ifi sportaerobik világbajnokságon aranyérmesek lettek a a bizalmukkal megtisztelő Pécsi fiatalok. Számomra minden emberi gyógyulás óriási eredmény és ajándék.

Milyen készségek és képességek szükségesek a gyógymasszőri munkához?

Az empátia és a segíteni akarás elsődleges, a jó megfigyelő képesség és komplex látásmód mind óriási segítség. Folyamatos tanulás, és megérteni akarás. Az emberi test egy hihetetlenül összetett mérnöki remekmű. Működésének megértéséhez egy folyamatos, dinamikusan változó szemlélet elengedhetetlen. Sokszor megkíván újraértelmezni és újragondolni már ismertnek vagy megértettnek vélt folyamatokat.

Hobbid és szenvedélyed a sport és a mozgás. Honnan ez az elszántság?

Az emberi egészség nem csak a hivatásom, de a magánéletem fontos része is, ez egy életstílus. Igyekszem a mozgás szabadságát élni is, amihez az embertársaimat is közelebb hozni szándékozom. A sportolás közben leadott teljesítmény sokszorosan megtérül és óriási erőt tud kölcsönözni a mindennapokba. Nekem segít a szabadság megélésében, más emberekkel kapcsolódni, felfedezni és meghaladni önmagam. Nyitott szemmel járva a világban azt vettem észre, hogy minden ember rengeteg áldozatot hoz a mindennapjaiban. Áldozatot a családért, másokért, helytállni a munkahelyen, üzletet és egzisztenciális biztonságot építeni.

Ilyenformán mindannyian befektetők vagyunk. Elvégre az időnket és energiánkat fektetjük dolgokba melyekben egyre jobbak leszünk, gyarapszunk. Valahogy mégis mindenki elfeledkezik magáért és az egészségéért tenni, abba befektetni. Sokszor lehet látni, hogy nagyon jómódú emberek képtelenek igazán élvezni az életet és a jelenben lenni, mert a nagy pénzzel és anyagiakkal való elfoglaltság közepette épp a legfontosabb szorult háttérbe, az egészségük. Az élet végtére is sok apró jelenből  áll össze, és a pillanatok minősége meghatározza majd az életünk minőségét. A pillanataink és a megélt jelen minősége nagymértékben függ az aktuális egészségi állapotunktól. Az egészséget nem lehet visszavásárolni, sem az eltelt időt, így a legjobban megtérülő befektetés számomra az egészség megteremtése és megőrzése. Az emberi testet végtére is mozgásra tervezték, a sporton keresztül rengeteg élménnyel gazdagodtam. A mozgás öröm, amin keresztül az egyik legalapvetőbb és legelemibb igényünket tudjuk megélni, a szabadságot.

Hogyan tervezed a jövőt?

Folyamatosan képzem magam, hogy mélyebb és stabilabb tudásra tehessek szert. Reményeim szerint ezáltal idővel még hatékonyabb segítség tudok majd lenni. Az évet is három képzéssel zárom, illetve jövőre is megvannak már a kiszemelt tanfolyamok, amik segítenek folyamatosan újragondolni, újraértelmezni és csiszolni a már meglévő tudásom. Itt szeretnék külön köszönetet mondani Don Thompson-nak, Varga Violának és Bene Máténak is azért a szűnni nem akaró embertársi szeretetért, ami hajtja őket, hogy megosszák velünk a tudásukat olyan dolgokban amikben ők élen járnak.

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .