Ha egy nevezetes egyéniség távozik el közülünk, sok barátja, ismerőse gyászolja, sokan emlékeznek rá szeretettel, tisztelettel, különösen akkor, ha sokirányú és eredményes tevékenységet folytatott, számos téren alkotott maradandót. Ilyen volt dr. Kiss Endre, sokunk barátja, kedves ismerőse. Mint életrajzából megtudható, középiskolás korában, a Nagy Lajosban kosárlabdázó lett, majd az atlétikát, harminc éves korától pedig a tájékozódási futást űzte – nem is akármilyen szinten. Erről elért eredményei mellett Honti Róbert olimpikonunk, kedves barátja tanúskodott. A sport élete következő fejezetében is jelentős szerepet játszott: edzőként, sportvezetőként is tevékenykedett, közben bankárként szponzora lett szeretett klubjának, a PVSK- nak.
Jogi diplomájának megszerzését követően jogászként végzett eredményes munkát, szakmai pályája 1991-től a Szigetvári Takarékszövetkezet elnökeként teljesedett ki. Minden jó ügyet támogatott, mindenkihez volt egy kedves szava, szervezőkészsége, kreativitása, embersége legendás volt, nemcsak hazai, hanem nemzetközi téren is sokat tett szeretett városa, Pécs fejlődéséért, megismertetéséért, de a megye fejlődésének érdekében is. Ő volt az egyik kezdeményezője a Baranya Megyei Príma díj megalapításának, kiteljesítésének.
Nem csoda, hogy megérdemelt kitüntetéseinek, elismeréseinek sora jelezte pályája ívét. Számos szakmai- és sport díjat vehetett át. Ha ki kell emelnem a legjelentősebbeket kitüntetéseinek sorából, akkor a következőket kell megemlítenem: 1999-ben a PVSK aranygyűrűjét, 2009-ben a pécsi Tüke-díjat, Komló és Szigetvár városától a Pro Urbe-díjat ítélték oda neki, de kiérdemelte a PVSK Örökös Tagja elismerést is. 2011-ben a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) alelnöke lett, 2013-ban pedig, életműve megkoronázásaként dr. Áder János köztársasági elnöktől vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend Aranykeresztjét…
Három éves korától élt Pécsett, Hódmezővásárhelyről érkezett hozzánk, és vált mecsekalji városunk egyik ikonikus alakjává. Sokszor találkoztunk, mindig kedves volt, örök derű, bizakodás jellemezte személyiségét. Városvédő tevékenységem egy jelentős pontján az ő támogatása segített.
Mint tudvalévő, a Konzum Áruház falán 1987-ben avatták föl az 1867-ben alapított Első Pécsi Consumegylet emléktábláját. Igen ám, de amikor a Konzum Áruház épületének nagy fölújítását végezték, amire az épület elkészült, az eredeti bronz emléktábla szőrén-szálán eltűnt.
Ezt nem nézhettem tétlenül, nagyon szerettem volna, hogy új kerüljön a helyére, mégpedig azzal a szöveggel, amellyel eredetileg átadták. Az új emléktábla megfelelő nívójú elkészítéséhez azonban a szervezésen, értő szakembereken kívül pénz is kell. Ezért kerestem föl őt, segítségét kérve.
Ő az első szóra a jó ügy mellé állt, és ennek eredményeként 2010-ben fölavathattuk az új, szép, fehér márvány emléktáblát az áruház Kossuth Lajos téri bejárata mellett – eredeti helyén…
Most, hogy a bölcsen, bizakodással viselt betegsége legyűrte őt, amint azt neves színész fiától, Beleznay Endrétől megtudtuk, joggal mondhatjuk el, hogy tényleg nagy űrt hagyott maga után, sokan gyászoljuk őt, nagyon hiányozni fog, nyugodjék békében…
Szóljon hozzá!