Jézus születése dombormű az idei karácsonyi bélyegen

Az idei karácsonyi bélyegen a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum tulajdonában lévő XV. századi gótikus stílusú kelyhet díszítő Jézus születése dombormű látható. Az újdonságot Kara György grafikusművész tervezte és a Codex Értékpapírnyomda Zrt. gyártotta. A Belföld értékjelzéssel ellátott öntapadós forgalmi bélyeg alapváltozata ötven bélyegképet tartalmazó ívben, speciális változata öt bélyegképes kisívben készült. A kiadványok 2024. november 29-től kaphatók az elsőnapi postákon, a Filapostán, és megrendelhetők a Magyar Posta internetes áruházából is.

A XV. századból származó gótikus kehely aranyozott ezüst vésett aljú zománc díszítéssel, melyen neobarokk stílusú kiegészítések is láthatók. Jankovich Miklóstól (1772–1846), a híres műgyűjtőtől, a rácalmási plébániára került kelyhet Prohászka Ottokár székesfehérvári püspök (1905–1927) a saját költségén restauráltatta és a székesfehérvári szemináriumnak adományozta. A püspök nagylelkű gesztusát a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum gyűjteménye megalapításának tekintjük, mely az ország első egyházmegyei gyűjtőkörű múzeumaként 1938-ban nyílt meg. A kehely kosarán egymásba kapcsolódó kör alakú mezőkben Jézus életének jelenetei láthatók. Az angyali üdvözletet, Krisztus születése és a háromkirályok imádása, ezután Jézus keresztvitele, a sírjában álló halott Krisztus, majd a kezével a feltámadt Úr oldalsebét érintő hitetlen Szent Tamást ábrázoló jelenet zárja a domborművek sorát. A bélyegen szereplő Krisztus születése ábrázolást Szent Brigitta (1303–1373) látomása alapján jelenítette meg az ismeretlen ötvös. A földön fekvő meztelen gyermeket, Jézust, Szűz Mária és Szent József térdelve imádják, körülöttük angyalok énekelnek, a jelenet bal felső sarkában pedig felhők között jelenik meg a Mennyei Atya.

Az 50 bélyegképet tartalmazó nyomdai ív felső ívszélét vonalkód, további felületeit magyar, angol, német és francia nyelvű ünnepi feliratok teszik érdekesebbé. A bélyegek ívből való kivételét a nyomdailag előzetesen eltávolított vonalháló segíti. Az 50 bélyegképes ív flexo nyomdai eljárással készült, melyet a kisív esetében lakkozás egészít ki. Az alkalmi boríték fő eleme a teljes kehely, körülötte a szentségtartó misztikus kisugárzását imitáló vonalrajzolattal. Az elsőnapi bélyegzésű alkalmi borítékon (FDC) található bélyegző lenyomatának fő eleme a betlehemi csillag.

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .