Tamara Łempicka – Az art deco királynője

2025. március 4-én 17.00 órakor nyílik a pécsi Művészetek és Irodalom Házában a Tamara Łempicka – Az art deco királynője című kiállítás.

A kiállítást megnyitja: Fekete Valéria, a Vizuális Művészeti Centrum vezetője.

A megnyitót követően, 18.00 órától, a Fülep Lajos teremben kerül sor Grzegorz Musiał – Én Tamara című könyvének bemutatójára. Közreműködik: Herczeg Adrienn színművész, Balogh Endre a Prae Kiadó igazgatója és Horváth Tamás író.

Tamara ​Łempickát mindenki ismerte, aki az 1920-as és ’30-as évek Párizsában alkotott: Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertrude Stein, Coco Chanel, Marlene Dietrich. Az első női világsztár volt a művészek közt, akinek élete egy regény lapjaira kívánkozott. Extravagáns, zseniális festő volt, és az egyik legbátrabb nő a korban. Nem tagadott meg magától semmit, az alkotást inspiráló szerelmi hódításokat, sőt a bódítószereket sem, és könnyen oldozta fel magát a bűnök alól. Függetlenségével számos sebet ejtett szerettein, művészetéért gyakorta komoly áldozatot hozott, ami olykor őt is összetörte.

„Csodák nincsenek, csak az van, amit te magad létrehozol” – mondogatta Tamara Łempicka, akinek art deco stílusú festményei több mint 20 millió dolláros áron kelnek el az árveréseken napjainkban. Gazdagok és híresek: gyárosok, mágnások és feleségeik, királynők és hétköznapi asszonyok portréit alkotta meg. Saját márkát épített. „Én voltam az első nő, akinek a festményein megjelent ez a letisztultság, ez volt a sikerem alapja. Az én képeim száz közül is kitűnnek” – állította.

Világos, élénk színeikkel, a modellek eleganciájával és érzékiségével munkái valóban kiemelkednek. Elsőként mutatta be a független, erős, elragadó – sőt, provokatív nőt. Legismertebb festményei közé tartozik az Önarckép vagy Tamara a zöld Bugattiban (1929) és a Fiatal lány kesztyűben (1930). Munkáit magángyűjteményekben éppúgy megtaláljuk, ahogy a világ legnagyobb múzeumaiban, mint amilyen a párizsi Centre Pompidou. Művészetének leghíresebb rajongója Madonna: több Łempicka-kép tulajdonosa, melyeket felhasznált a videoklipjeiben is.

A budapesti Lengyel Intézet kiállítása a Művészetek és Irodalom Háza Játékterében látogatható hétfőtől péntekig 10- és 17 óra között, április 11-ig.

Facebook esemény

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.