Barabási Albert-László (2003): Behálózva. A hálózatok új tudománya.
Magyar Könyvklub, Bp.
Bizonyára mindenki ismeri azt a nem csak meteorológusi körökben idézett mondást, hogy „egy lepke meglengeti a szárnyát Japán fölött és abból Európában vihar lesz”. Sok mindenre utal ez a kép, de leginkább az hámozható ki belőle, hogy az égvilágon minden összefügg mindennel.
Gyakran kiáltunk fel, hogy „kicsi a világ”, pedig napról napra kevesebb okunk van a meghökkenésre, ugyanis a világ minden pontján egyre közelebb kerülünk egymáshoz a modern technológia segítségével.
Kétségkívül az utóbbi évek egyik legfontosabb könyvét tartjuk a kezünkben, melynek szerzője az erdélyi származású és jelenleg az Egyesült Államokban elméleti fizikusként kutatócsoportot vezető Barabási Albert-László. Ő világunk és életünk minden szeletét hálózatok komplex rendszereként szemléli.
A könyv első fejezetei az emberi kapcsolatokról szól, azután rámutat a hálózati rokonságra és kapcsolatrendszerre, amely körülvesz bennünket mindennapjainkban.
Érdemes arról elgondolkodni, milyen közeli kapcsolat áll fenn a számítógépes vírusok és internetes hírek terjedési metódusa, és az egyes betegségek, mint pl. az AIDS-fertőzés kisugárzása között. Ki hinné, hogy pl. a rák és a számítógépes behatoló is pontosan ugyanúgy támad és pusztít? Mindkettő a középpontokat – az egyik a sejtekét, a másik a számítógépekét – keresi.
A könyv kapcsán felmerül, hogy mi kell a sikerhez. Mi kell egy könyv elterjedéséhez? Mi kell egy dal slágerrá válásához? Természetesen jól működő hálózat.
Az emberi kapcsolatok szerteágazóságáról megdöbbentő okfejtéseket tartalmaz a könyv. Eszerint bolygónk hatmilliárd embere közül bármely kettő összeköthető egymással hat lépcsőben, öt közvetlen ismerős kézfogása által. Például nagyon sokan vannak öt-hat lépésre az amerikai elnöktől, és pontosan ez a kapcsolati tőke az, amit egyesek jól ki tudnak használni, mások pedig nem.
Hogy ez jelenti-e a siker kulcsát, az már egy másik könyv témája lehetne.
Szóljon hozzá!