Kulturális kavalkád a „Hamerliben” szeptember 17-18-án

2011. augusztus 21., vasárnap Hetedhéthatár 1

A Kulturális Örökség Napjai eseményeinek sorából egy igazi kulturális kavalkádot emeltünk ki és ajánlunk Olvasóink szíves figyelmébe. A hagyományos európai kulturális eseményhez idén csatlakozott Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár a pécsi Király utca 9. szám alatt található épületegyüttes kapuit nyitja meg a nagyközönség előtt. A könyvtár munkatársai és lelkes pécsi civilek közreműködésével az elmúlt bő egy év alatt több mint 30 alkalommal itt került megrendezésre a Retro Könyvvásár, amely ezen a hétvégén számos művészeti programmal bővül ki és várja két napon át a betérőket.

A pécsi belváros díszkivilágítása

2011. augusztus 21., vasárnap Trebbin Ágost 2

Először is tegyünk egy rövid technika-történeti sétát a város múltjában. Pécsnek sokáig nem volt közvilágítása. A sötét, keskeny, rosszul kikövezett belvárosi utcácskákon az akkori pécsi polgároknak nem nagyon volt esténként sétálgatni való kedvük. Akinek mégis valami halaszthatatlan éjszakai intéznivalója volt, ehhez a merész vállalkozáshoz – ha módos ember volt – felbérelt egy olajlámpácskát vivő szolgát. Amennyiben erre nem tellett, be kellett érni egy saját tulajdonú kis kézi rézlámpával.

I. Ferencz József asztalánál (2. rész)

2011. augusztus 13., szombat Trebbin Ágost 0

Hasonló pompás, fejedelmi menüsort tálaltak fel Őfelsége másik pécsi látogatása alkalmából is (ami sorrendben a harmadik volt).
A pécsi püspöki palotában I. Ferencz József császár és apostoli király tiszteletére 1891. június 22-én feltálalt ebédek
Potage Sevigné
Szárnyas krémleves párolt salátával

I. Ferencz József asztalánál (1. rész)

2011. augusztus 9., kedd Trebbin Ágost 0

I. Ferencz József császár több esetben is látogatásával tisztelte meg városunkat. Minden egyes ilyen látogatás hatalmas szenzációnak számított, amely élénken foglalkoztatta a közvéleményt. Minden ezzel összefüggő eseményről beszámolt az akkori pécsi sajtó. Így a „Pécsi Figyelő” című kitűnő, egykori helyi lap két esetben is (1880. és 1891. évi látogatásairól külön-külön) részletesen közli a városunkba látogató I. Ferencz József császár és apostoli király tiszteletére a Püspöki Palotában feltálalt díszebédek menüjét.

Az a csodálatos Havihegy

2011. július 30., szombat Trebbin Ágost 3

Talán sohasem volt még ilyen aktuális ez a szép katolikus templomi ének, mint napjainkban, 2011. év augusztus 5-én Pécsett, a Havas Boldogasszony szép ünnepén.

1686-ban Badeni Lajos seregei kiűzték városunkból a 143 évig „ideiglenesen nálunk tartózkodó” törököket. Röviddel ezután a megritkult lakosságnak még a rác és kurucdúlást is végig kellett szenvednie. A városban és környékén mindenütt szanaszét hevertek az elhantolatlan emberi és állati tetemek. A vészt szinte törvényszerűen a súlyos, pusztító járványok kísérték.

I. Ferencz József császár és apostoli király látogatásai Pécsett

2011. július 24., vasárnap Trebbin Ágost 7

Több forrásmunkát átnézve sem tudtam megállapítani, hogy I. Ferencz József császár mikor járt először Magyarországon. A legtöbb helyen az 1857-es év szerepel. Hivatkozásul hozzák fel, hogy Arany János 1857-ben írta meg a „Walesi bárdok” csodálatos balladáját, tiltakozva a császár látogatása ellen. Mi pécsiek jobban vagyunk értesülve. Nálunk – tehát, ha úgy vesszük Magyarországon – az uralkodó először 1852-ben járt.

Pécsi séták: A vármegyeháza

2011. július 16., szombat Trebbin Ágost 3

Ha valaki rákapcsol az Internetkeresőre és kíváncsi hol is volt Pécsett a megyeháza, szinte a hírportálok mindegyike megemlíti, hogy ez a Széchenyi tér 9 sz. alatt tekinthető meg. Az utóbbi években meglehetősen sokat foglalkoztam városunk múltjával. Tudomásom szerint ez a Széchenyi téri monstrum épület, amelyet Korb Flóris (1860-1930) és Giergl Kálmán (1860-1954) építészpáros tervezett és Schlauch Imre (1840-1904) kivitelezett, felépülésétől kezdve a Pécsi Takarékpénztárnak adott otthont. Így volt ez 1945-ig.

A Vasváry család

2011. július 9., szombat Trebbin Ágost 3

A napokban a pécsi belváros legszebb korzóján, a Király utcában sétálgattam. Sok időm volt, így arra gondoltam újra megnézem a Vasváry ház emeletén berendezett kis emlékszoba-múzeumot. Sajnos nem tehettem, mert – amint megtudtam – már évek óta nincs nyitva. Nagy kár érte, Pécs múltja szegényebb lett egy értékes színfolttal.

A Nádor Söröző

2011. július 2., szombat Trebbin Ágost 4

Egyik kedves „Hetedhéthatár” olvasó említette, hogy szívesen olvasna az egykori Nádor Sörözőről. Mondom egykori, mivel a Nádor Szálloda 1988 óta zárva van, és remény sincs rá, hogy a közeljövőben kinyisson. Egy rövid kis történelem: Az első söröző a Nádor Szálloda Vendégfogadó egységeként 1846. őszén fogadott először vendégeket. Külön Nádor Söröző történelemről nem lehet beszélni. A Nádor mindenkor egységes komplexum volt, amelynek a söröző fontos része volt.

Svédest a Nádor Szállodában

2011. június 19., vasárnap Trebbin Ágost 3

A nagyvilág napjainkban szélesre tárja kapuit az utazásra vágyók előtt. A lehetőségeknek gyakorlatilag csak a pénztárcánk állapota szab bizonyos határokat. Eljuthatunk a föld bármely nagyvárosába, szebbnél-szebb tájakkal ismerkedhetünk meg. Luxus hoteleknek lehetünk vendégei, ahol – na nem ingyen – még a kívánságainkat is kitalálják. Ma már nem lep meg senkit, hogy ezekben a világvárosi szállodákban svédrendszerű étkezési formában (a reggelit egész biztosan) kapjuk meg a legkitűnőbb gasztronómiai szolgáltatásokat.