Pécsi Mikulás-nap száz évvel ezelőtt, 1924-ben

2024. december 8., vasárnap Dr. Vargha Dezső 0

Amikor ez az írás megjelenik, már elmúlt december 6., a Mikulás-nap. Így most nyugodtan nézhetünk a múltba, például a száz évvel ezelőtti gyermek-ünnepre Pécs városában – amikor még nyoma sem volt a Télapó-ünnepélyeknek –, az akkori egyik kedvelt helyi napilap, a konzervatív-katolikus „Dunántúl” nyomán.

A pécsi-baranyai zsidóság kálváriája 1944 tavaszán-nyarán a „Dunántúl” híradásai nyomán (22.)

2024. december 5., csütörtök Dr. Vargha Dezső 0

A mostani rész első dokumentuma ismét az országos zsidó-üldöző rendeletek egy újabb példányát tartalmazza. A szorgalmas zsidó-üldözővé vált pécsi lap természetesen most is örömmel közölte – ismét előző napi keltezéssel, „A kivételezett zsidóknak szűkebb és tágabb személyi köre van” címmel, „Új rendelet fogja össze a zsidókról szóló kivételezéseket” alcímmel, az MTI-re és a Budapesti Közlönyre hivatkozva, május 13.-án, egy szombati napon.

Kiss Endre dr. (1943-2024) halálára

2024. november 28., csütörtök Dr. Vargha Dezső 0

Ha egy nevezetes egyéniség távozik el közülünk, sok barátja, ismerőse gyászolja, sokan emlékeznek rá szeretettel, tisztelettel, különösen akkor, ha sokirányú és eredményes tevékenységet folytatott, számos téren alkotott maradandót. Ilyen volt dr. Kiss Endre, sokunk barátja, kedves ismerőse.

A Pécsi Főreáliskola „öregdiák” találkozója 1904-ből

2024. november 12., kedd Dr. Vargha Dezső 0

A régi pécsi újságokat azért is érdemes olvasni, mert már a 19. század utolsó harmadától, a számtalan érdekes cikk mellett „öregdiákok” találkozóiról szintén számos tudósítást talál a mai olvasó. Ezek egyikét, a Pécsi Napló 1904. augusztus 23.-i számában „Iskolatársak 30 éves találkozója” címmel megjelent leírást idézem föl most.

A pécsi-baranyai zsidóság kálváriája 1944 tavaszán-nyarán a „Dunántúl” híradásai nyomán (18.)

2024. november 7., csütörtök Dr. Vargha Dezső 0

Ahogy 1944 májusához értünk, a zsidóság számára a helyzet egyre tarthatatlanabb lett, és így volt ez mecsekalji városunkban is. Az egyre súlyosabb rendelkezések mellett olyan újságcikkek közlése is folytatódott, amelyek ő ellenük kívánták hangolni a népet, és ezzel igyekeztek jogossá tenni a központi és a helyi embertelen rendeletek tartalmát.