Átadták az Érték és Minőség Nagydíj Pályázat kitüntetéseit a Gazdaság Ünnepén, az Országház Főrendiházi Üléstermében szeptember 12-én. Idén a védjegyhasználatot és a kitüntetést 32 pályázó 38 pályázata érdemelte ki, több mint 30 különböző területen tevékenykedő vállalkozás mutatta meg alkotóerejét, kreativitását.
Jelentésük alapján így csoportosíthatjuk Baranya fontosabb vízrajzi közneveit. Természetes vízfolyások: ág, árok, csöpögő, csörgő, ér, patak, sár, séd, víz, zuhogó. Mesterséges vízelvezetők, vízgyűjtők: árok, csap(a)árok, csatorna, kanális, malomárok, sánc. A természetes folyóvíz szakasza: csurgó, fejeték, fok, fő, gázló, holtág, kadar, kút, torok, zátony, zuhogó. Állóvizek: halastó, kopolya, mocsola ~ mocsila, tó. Vizet igénylő emberi (állati) […]
Ha április legvégének közölt híreiből a legfontosabbakat veszem sorra, a világháború hadieseményeinek közlése mellett, a hazai belpolitikára, a helyi hírekre rátérve, a következő cikkeket emelem ki. Elsőként még az április 26.-i lapszám „A magyar politika útjai” című összegzést ismertetem, amely elsőként a március 19.-i „változás” (megszállás) előtti állapotokat elemezte, majd rátért a német megszállás utáni időkre.
Száz esztendővel ezelőtt, 1924. december 19-én született Kós Lajos képzőművész, bábtervező, rendező, a Bóbita bábegyüttes alapítója és névadója. A bábszínház szellemi atyjának emléke előtt egy állandó kiállítás tiszteleg a Bóbita bábmúzeumában 2011 óta. A centenárium alkalmából egy további teremben bábok, díszlet- és bábtervek, előadásokról készült fotók és felvételek árnyalják és egészítik ki a gazdag, sokszínű életművet bemutató pályaképet.
Húsz évvel ezelőtt jött létre a pécsi Zöld-Híd Alapítvány Öko-Kuckó Oktatóterme, amely interaktív (nyomógombos és forgatható) játéktábláival a felfedezés élményét nyújtja a környezetvédelem iránt érdeklődőknek. 2004 és 2024 között 40.000 gyermek részesült óvodai és iskolai környezeti nevelési foglalkozásban, ezen felül családi, illetve pedagógusoknak, valamint fiataloknak szóló programokon 20.000 fő vett részt.
Idén október 10-20. között rendezik meg a 13. SZEMREVALÓ│SEHENSWERT FILMFESZTIVÁLt a budapesti Művész moziban. A Svájci Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe Intézet közös filmhete a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, ezúttal is eredeti nyelven, magyar felirattal. A fesztiválon bemutatott alkotások közül több is irodalmi vonatkozású, illetve női rendező alkotása.
Egy hónap múlva, október 10-én, a Budapest Film forgalmazásában kerül a mozikba Hajdu Szabolcs legújabb filmje, az Egy százalék indián. A kapcsolati trilógia záróakkordja olyan aktuális és fontos témákkal foglalkozik keserű humorral, mint az identitás, az öröklött viselkedési minták és a modern nemi szerepek kérdései. Főszereplői Hajdu Szabolcs, Pető Kata, Gelányi Imre, Tankó Erika, Szabó Domokos és Tóth Orsolya. A filmben a Balaton Nem segít című dala is fontos szerepet kap. Elkészült az előzetes.
A Ludwig Múzeum szeptember 6-tól november 24-ig megtekinthető Fordított tárgyak című kiállítása számos kérdést vet fel, melyek a tárgyak akár hétköznapi, akár művészeti státuszától kezdve a művészeti intézményrendszer működéséig sok témát és szakterületet érintenek.
A Magyar Posta alkalmi bélyegblokk kibocsátásával köszönti Szinyei Merse Pál Lila ruhás nő című festményét, a mű elkészítésének 150. évfordulóján. Az alkalmi bélyegblokk és a kapcsolódó filatéliai kiadványok Benedek Imre grafikusművész tervei alapján készültek. A bélyegblokkot Pénzjegynyomda Zrt. gyártotta. Az újdonság szeptember 10-től vásárolható meg a Filapostán, a filatéliai szakszolgálatokon, egyes postahelyeken és a www.posta.hu-n.
Már hagyomány, hogy Gáspár Klára egy-egy újabban megjelent alkotását az Origó-Ház Közösségi Térben is bemutatja. Így lesz ez 2024. szeptember 12-én is, amikor egy igazán színesnek ígérkező programon ismerkedhetünk meg az írónő legújabb, A Gulág lánya című regényével.
Tenger által határolt hajlékom
hűvösében csendes a hajnal, a
balkonon ücsörgök, az asztalon
gyűrött könyv, kávé, könnyű
szellő babrál ezüstbe
fordult hajjal.
…Hisz Te vagy a mindenem
Álmom, ébredésem, párnám
A napsugaram, fény az éjben
Kilátó a mélyben, iránytű az égen
A csókod, ölelésed, ahogy siklom
Pazar bíbormárvány testeden
A város labirintusában
bolyongva lerogyva
göcsörtös fák tövénél
kimerülten várom
az álom griffmadarát
A múlt század nyolcvanas éveiben kezdődött a nagy böszme fiú története. Fehér bőrű volt, rengeteg szeplővel, nemcsak az arcán, hanem mindenütt. Az a fajta, aki a napon lángvörös lesz, nem barnul le.
TovábbKorcsosul a világ, sok család csonka,
oda az idill, hol gyermekarc üde,
de mélyen hallgat a fényező szonda,
kikre is száll az apátlanok dühe?
Olyan anyára marad egy nemzedék
ki sikert hajszol, és férj nélkül marad,
Fogom a kisfiam és beültetem a járókába. Ismerkedik az új körülményekkel. Szemügyre veszi a játékait. Ott sorakoznak körülötte: jobbra a Donald kacsa, Leó, a kutya-oroszlán (sose tudtuk eldönteni, hogy kutya vagy oroszlán) és Csi Csen, a kis kínai, balra a Keljfel Marcsi (azért Marcsi, mert nincs fiús sapkája), Süni Sanyi és Vigyori, előtte pedig a kis cica, a Cirmos a labdájával.
TovábbSzeretnélek megcsókolni
Gyönyörűséges gyöngyeim
Egyenként s külön-külön
Ám, ha lehet, úgy, hogy
Ne legyetek féltékenyek
Ferdén nézve egymásra
A tavasz azért olyan szép, mert mintha mindig fürdene az ember, fürdik a napsugárban, a színekben, az illatokban és a hangokban. És még ki sem száll az egyik özönéből, máris ömlik rá a másik. Így ömlött a napfény arra a rétre is, ahol Pitypang hajladozott.
Tovább