Galéria Archives • Hetedhéthatár
Archívum

Galéria

Írások a rovatban: 129

Thália erdélyi csillagai

Májusban tartották Marosvásárhelyen a színművészeti főiskolások – Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet, a mai Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem – 50 éve végzett hallgatóinak találkozóját. Az eseményen barátunk és szerzőtársunk, Nászta Katalin is részt vett, személyes hangvételű tudósításban számolt be az eseményről. A találkozón korabeli felvételek is előkerültek, ezek közül osztunk meg olvasóinkkal néhányat.  

Edward Hopper

Száznegyvenegy évvel ezelőtt, 1882. július 22-én született Edward Hopper amerikai realista festő, aki olajfestményei és akvarelljei révén vált ismertté. Hopper a hétköznapi témákból költői jelentéssel bíró csendes drámákat tudott ábrázolni, narratív értelmezéseket inspirálva. Képeinek jórészét a Whitney Museum of American Art őrzi.

Pécs-Eszék testvérvárosi fotókiállítások

Pécs és Eszék 50 éves testvérvárosi kapcsolatát két fotókiállítással ünneplik. A Mecseki Fotóklub meghívására az Eszéki Fotóklub alkotóinak munkáiból látható kiállítás Pécsett, a Civil Közösségek Házában május 9-től; a 65 éves Mecseki Fotóklub jubileumi gyűjteményéből pedig Eszéken tekinthet meg a közönség egy válogatást május 15-től. Alábbiakban ízelítőt adunk a két tárlat anyagából.

Budapesti életképek

Kozák Lajos fotóinak felfedezése is illeszkedik a sorba azokhoz a történetekhez, amelyekben az alkotók legnagyobb kincseire csak haláluk után bukkantak rá. A testnevelő tanárként dolgozó, szorgalmas, de szerény sportfotográfus negatívjai is évtizedekig lapultak a raktárban. Kozák Lajos feltehetően az 1920-as évek végén ismerkedett meg a fényképezéssel és a főiskola elvégzése után komolyan érdeklődött a művészi fényképezés iránt. Tájékozott volt a kor hazai és nemzetközi irányzataival kapcsolatban, képeiben jól érzékelhető a Neue Sachlichkeit (Új tárgyilagosság) hatása. Kozák fotói az akkori progresszív magyar fotóművészet egyfajta summázatát adják, ugyanakkor mégis elkülönülnek társaitól

Színerő – Léptékváltás X.

2022. május 16. és május 29. között zajlott Pécsett a tizedik Színerő – Léptékváltás szimpózium huszonnégy meghívott magyar és külföldi művész részvételével. A programon táblaképnél nagyobb léptékű, sík- vagy térbeli, festészeti technológiák alkalmazásával készülő színes művek tervezésére és megvalósítására került sor a Zsolnay Kulturális Negyed üres termeiben.

Hantai, Klee és más absztrakciók

A Szépművészeti Múzeum kamarakiállítással tiszteleg a 100 évvel ezelőtt Magyarországon született, majd Franciaországban világhírűvé vált Hantai Simon festőművész emléke előtt. A mintegy hatvan alkotást bemutató tárlaton  a festő eddig ismeretlen, kéttucatnyi modernista remekműve mellett az a nyolc festmény is szerepel, amelyet a művész akaratának megfelelően családja ajándékozott a múzeumnak 2016-ban. 

Vaszary. Az ismeretlen ismerős

A magyar képzőművészet egyik jelentős mestere, a rendkívül változatos stílusokban alkotó Vaszary János kiállításán bemutatott mintegy 70 műből 24 mindeddig teljesen ismeretlen volt mind a szakma, mind a közönség számára. A tárlaton látható festmények a teljes életmű szinte minden korszakát képviselik: a korai impresszionisztikus időszaktól az expresszív kompozíciókig, a párizsi art deco stílustól a Duna-korzó-képekig és a mediterrán hangulatú tengerparti jelenetekig.

A Belmond Orient Express decemberben Európa legvarázslatosabb téli városaiba viszi utasait

Európa legikonikusabb vonata, a Velence-Simplon-Orient-Expressz rendszerint márciustól novemberig közlekedik. A régmúlt korok hangulatára vágyók idén először decemberben is útra kelhetnek a luxusvonattal: a Velencét, Veronát, Firenzét, Bécset és Párizst is érintő utazások résztvevői havas tájakon vonatozhatnak és mesés karácsonyi díszbe öltözött városokat látogathatnak meg.

Kisebb világok

A művészet és szórakoztatóipar szerelemgyermekeként született dioráma a 20. század eleje óta a természettudományi múzeumok kedvelt, ám ma már gyakran kritikusan szemlélt prezentációs eszköze. A festészeti eljárásokat, szcenikai megoldásokat és optikai illúziót ötvöző prezentációs formátum lehatárolt doboztérben, a realitás illúzióját keltve, immerzív installációként hivatott egy-egy természettudományi, vagy antropológiai eredményt, elméletet szemléltetni a laikusok számára.

Nemzetközi hallgatói alkotásokkal rukkol elő a Képző az Art Marketen

Rendhagyó módon a Magyar Képzőművészeti Egyetem idén egy különleges nemzetközi válogatással jelentkezik az október 6-9. között megrendezésre kerülő Art Market Budapesten. A Képző Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi kortárs képzőművészeti vásárán négy képzőművészeti egyetem – a római, a drezdai, a rigai és a budapesti – hallgatóinak munkáit mutatja be, melyek az EU4Art projekt keretében készültek.

A vályogtól a panelig

2022. szeptember 28-ig tekinthető meg az egri Kepes Intézetben Dr. Szász János (1925-2005) A vályogtól a panelig című kiállítása. A pécsi születésű fotóművész első retrospektív tárlatán kiállított 150 kép először nyújt betekintést az életmű minden korszakába és tematikájába.

Fotók öt földrészről – fókuszban a németországi migráció

„5x Németország szerte a világban – a migráció tükrében” – e címet viseli Jörg Müller fotókiállítása, amelyet világjáró turnéján egyetlen magyarországi helyszínként Pécsett ismerhetnek meg az érdeklődők augusztus 23-ától. Az öt kontinensen rögzített fényképsorozat olyan német kivándorlók leszármazottainak mindennapi életébe enged bepillantást, akik az elmúlt évszázadokban hagyták el Németországot.

Himmel und Hölle

Göbölyös Luca munkáit személyes élettörténetéből kibontakozó általános érvényű, jellemzően társadalomkritikai hangvétel jellemzi. A kiállításon szereplő munkáiba legutóbbi éveinek Németországban megélt élményei és tapasztalatai épültek bele.

Street Art Bergen

Június elsején nyílt meg Pécsett Zseni Zsigmond kiállítása, Street Art Bergen címmel, melyről mi is előzetest közöltünk. Galéria rovatunkban ezúttal Zseni Zsigmond alkotásaiból teszünk közzé válogatást. A képek forrása: https://zsenizsigmond.wixsite.com/graffitinorge.  

Előhívás

2022. május 13-tól augusztus 28-ig tekinthető meg a Ludwig Múzeumban az Előhívás c. kiállítás. A kiállítás vezérelvét a materiális, illetve perszonális értelemben vett traumaforrások vizuális művészeti eszközrendszerekkel történő átdolgozása, performatív megjelenítésének újszerű elemzése adja. Azt vizsgáljuk, hogy az utóbbi két-három évtizedben hogyan változott meg a művész részvétele ezekben a folyamatokban, milyen új megközelítési módok és szempontok merültek fel a különböző művészeti gyakorlatokban.



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS