Zsolnay-kiállítás Sinkó András műveiből • Hetedhéthatár

Kultúra, művészet

Zsolnay-kiállítás Sinkó András műveiből

Sinkó András (1901-1976) szobrászművész a Zsolnay-motívumok egyik atyjának tekinthető, számos általa bevezetett motívum vált a gyár védjegyévé. A művész Zsolnay-porcelánfiguráiból tekinthető meg kiállítás Pécsett, a Kiméra Tetőgalériában (Váradi Antal utca 5/a). A november 30-ig nyitva tartó tárlaton 200 tárgyat lehet ingyenesen megcsodálni.

A kép forrása: pecsma.hu

Sinkó András szobrász Gyerőmonostoron született. Elsőként a fafaragás, majd már elemista korától az agyag megmunkálása foglalkoztatta. Tanulmányait a Székelyudvarhelyi Agyagipari Szakiskola után a Magyar Királyi Iparművészeti Iskola agyagipari, majd az Iparművészeti Iskola szobrászati szakán folytatta. 1928-1930-ig Párizsban élt, ahol Konrád Ignáctól elsajátította a rézkarcolás fortélyait. 1930-ban visszatért Magyarországra, anyagi helyzete jobbra fordult, immár saját műtermében alkotott, azonban valamennyi alkotását ott hagyta, amikor 1936-ban Pécsre költözött. Kiemelkedő tehetségét 1935-ben Mattyasovszky-Zsolnay László és felesége, illetve a Zsolnay-gyárat képviselő Weiss Jakab fedezték fel, ők hárman az Iparművészeti Társulat kiállítótermében rendezett tárlaton tettek látogatást.

A szobrász a történelmileg igencsak nehéz időszakban a gyermeki világot jelképező mese- és állatfigurákon keresztül fejezte ki gondolatait, s nagy ritkán Kalotaszegre hazajutva édesapja, édesanyja, rokonai, ismerősei adtak újabb témákat az alkotáshoz. 1945 őszétől a Pécsett működő Magyar Porcelán Műhely formatervezője volt, 1948-ban a kis üzemet – megelőzendő az állomosítást – bezárták és felszereléseit eladták. Sinkó az államosított Zsolnay-gyárban évekig tehetségéhez, tudásához méltatlan beosztásokat és feladatokat kapott, többek között fizikai munkás, dekorégető volt, de az alkotást ebben az időszakban sem hagyta abba. Pályáján az újabb kedvező fordulat 1953-ban következett be, amikor újra tervező lett. 1953-tól 1961-es nyugdíjazásáig 75 tervét vezették be a formakönyvbe, 1962 és 1965 között további tíz modelljét fogadták el. Ekkor Budapestre költözött, ahol haláláig, 1976-ig élt.

A november 12-én megnyílt pécsi kiállítás főszervezője, Fritz Péter, 19 éves korában kezdett foglalkozni Zsolnay-tárgyak gyűjtésével. Elsőként nagyszülei Sinkó-féle figuráihoz hasonló műtárgyakat szeretett volna beszerezni, és a gyűjtés fokozatosan szenvedélyévé vált. A fiatalember célja, hogy minél több embernek örömet szerezhessen a Sinkó András szobraival, hiszen úgy véli, a termékeny és igen tehetséges alkotó sokkal több figyelmet és megbecsülést érdemelne.

A kiállítás helyszíne: Kiméra Tetőgaléria (Pécs, Váradi Antal utca 5/a).
Megtekinthető: 2011. november 12-november 30., hétfőtől-péntekig: 10-16 óráig, szombaton 10-13 óráig.
A belépés díjtalan.


Hozzászólások



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS