Az IME Interdiszciplináris Magyar Egészségügy és egészségügyi vezetők szaklapja által szervezett konferenciák az egészségügy kiemelt eseményei. Az ez évi február 21-én megrendezésre került konferenciát különlegessé tette, hogy fővédnöke professzor Kásler Miklós Ds.C miniszter és az előadók között szerepelt a jelenlegi és a korábbi egészségügyi államtitkár (Kár, hogy helyettest küldtek maguk helyett). A konferencián 18 előadás hangzott el, a megnyitó-, a záróbeszédeken és egy kerekasztalon kívül 9 óra időtartamban, öt blokkban.
Az orvosok gyakorlatorientáltabb képzése és továbbképzése lehet az egyik kulcseleme az egészségügyi ellátás megerősítésének – jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) főosztályvezetője a konferencián. Dr.Takács Péter elmondta: a cél az, hogy háziorvosok is képesek legyenek elvégezni azokat az ellátásokat, amelyeket korábban csak szakorvosok végeztek, így jelentősen rövidülhet a betegút, és terhet vesznek le a kórházi ellátásról is.
Az EMMI főosztályvezetője hangsúlyozta: a nemzeti népegészségügyi szakpolitikai program kidolgozása már folyamatban van, most fogják a kormány elé terjeszteni. Ez a program tizennégy szakterületet fed le, fókuszában pedig a prevenció áll, legyen szó a diabétesz, a dohányzás vagy akár a mozgásszegény életmód elleni küzdelemről.
– Ezzel párhuzamosan az öt nemzeti egészségprogram – onkológiai, keringési, mozgásszervi, gyermekgyógyászati és mentális zavarok – 2019–2022-ig tartó részletes tervei hamarosan elkészülnek a forrásigénnyel együtt, ezt is hamarosan benyújtják a kormánynak – tért ki rá dr. Takács Péter.
A főosztályvezető beszélt arról is, hogy a sürgősségi ellátás fejlesztését a triázsrendszer, a diszpécserszolgálat, illetve az akut alapellátó egység bevezetésével már elkezdték, ez folytatódni fog. – Ezzel együtt az eddigi fejlesztéseket is értékelni fogják a kórházak által küldött adatok és a NEAK értékelései alapján – tette hozzá a szakember.
A harmadik, Ellátásszervezés, Alapellátás Praxisközösség című blokkban került sor a tapasztalatok ismertetésére. Itt tartott előadást Dr. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, aki arról szólt, hogy sokszor olyan esetben hívják a mentőt, amikor ez nem lenne szükséges.
Hozzászólásomban elmondtam, hogy két évvel ezelőtt a Hipertónia újságban olvastam egy cikket, amely közérthetően foglalkozott ezzel a kérdéssel. Ezt az anyagot sokszorosítani, és a szívbetegek részére ingyen hozzáférhetővé kellene tenni. Továbbá a praxisközösségekkel kapcsolatban elmondtam, hogy a mai 60-80 éves korosztály nem praxisközösségekhez szokott hozzá, mert a háziorvos más feladatot látott el, ezért a civil szervezeteket kell bevonni, hogy elmagyarázzák a megváltozott körülményeket.
Szóljon hozzá!