Akik most is köztünk vannak… • Hetedhéthatár

Szépirodalom - próza

Akik most is köztünk vannak…

„Egy szemüveg, használatlan,
Egy könyv, végképp olvasatlan,
Egy tény, visszavonhatatlan,
Egy fájdalom, fogyhatatlan,
Múlhatatlan, mondhatatlan.”
Kocsis József

Aranyló őszi napsütés. Sárguló falombok, fenyők örökzöldje. Halottak napján járom a temetőt. A sírokon virágok, mécsesek lángja. Családunk sírboltjára nagyfejű, bozontos krizantémokat teszek, amilyeneket apám nevelt kertjében. Virágainak csodájára jártak a szomszédok. Úgy szerette volna, ha legalább egyik gyerekéből kertész lesz. Ez a vágya nem teljesült, de a fákat, bokrokat, virágokat mindhárman szeretjük. S egy szépen formált barackfát látva szinte hallom metszőollójának csattogását, minden futórózsa szülőházam falának színpompás, illatos virágfüggönyét juttatja eszembe. Gyertyákat gyújtok nagyszüleinknek, apánknak, s harmadik éve már anyánknak is…
Aztán eszembe jutnak barátaim. Újabb gyertyák kerülnek a sírra. Látjátok-e onnan fentről: az égi szerkesztőségből Hetedhéthatár-os elhunyt társaink, hogy most Rátok emlékezem? A mindig tréfálkozó, szójátékokat alkotó „Szigi”-re (Szigetvári Jánosra), akinek nevét áhítattal mondják ki a horvátországi magyarlakta falvak templomaiban, amelyeket újjátervezett, s Patapoklosin, ahol tájházat neveztek el róla; „Doki”-ra (Mándoki Lacira), aki csodás néprajzi tanulmányutakat vezetett, kinek találós kérdéseit még most is feltesszük egymásnak, s varázsképei titkát együtt vizsgáljuk unokáinkkal, ahogy elidőzünk az Örökös Rejtvénybajnok Drelicska Attila emlékére fenntartott rovatunk rejtvényeinek megfejtésével is… A környezetbarát energiaforrások pártolójára: Solymos Ivánra és a lapunk indítását segítő Káplár Lacira is szeretettel, tisztelettel gondolok…

De gyertyát gyújtó kezem most megremeg: a legszeretettebb barát, a nagyon kedves „Samuka” (Hegedüs Sanyi) elvesztése még közel van az időben, személyének varázsa elevenen él bennünk. Mindegyikünkhöz volt mindig egy mosolya, kedves szava, érdeklődő kérdése. Az ő felesége – Éva asszony – nevezte el „Pilvax”-nak a kéthetente minket befogadó Iparos Kisvendéglőt, és Samuka lénye, szellemisége valóban írók kávéházi asztalává avatta gyülekező helyünket. Családnak is akkor éreztük igazán asztaltársaságunkat, ha ő is köztünk volt. Verseiben, lírai prózájában úgy tudott írni a pécsi utcakövekről, a „téglák közt napozó parányi szürke gyíkokról”, apró bogarakról, kóbor kutyákról, az elesett emberekről: koldusokról, kisemmizettekről, a fura, hóbortos figurákról, de még egy használattól széthasadt vágódeszkáról is, hogy sorait olvasva átmelegedett a szívünk. Írásai nyomán láttuk őt mint botladozó kisdiákot, mint a tudományokkal birkózó egyetemistát, s – kollégái elmondását hallva – mint a fiatalkorúakat szinte ügyvédként védő ügyészt. Meghatódtunk feleségének írt gyönyörű szerelmes versein. A „Fehér ágyak mesélnek” torokszorító sorai után nem lehetett sírás nélkül olvasni jóslatát a halál utáni évekről, amikor majd „… egy konténer mélye nyeli el kacatainkat, emlékeinket”.
Samuka, drága Sanyi! Minden írásodat, fényképedet fontos helyen őrizzük – vigyázva, lelkünkbe pedig kitörölhetetlenül beleégett személyiséged emléke.

Hiányzol, akárcsak többi elhunyt szerzőtársunk. Lapunk 200. számának megjelenése ünnepén köztünk vagytok Ti is.


Hozzászólások



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS