Három bemutató, új szereplők, Rózsavölgyi Mecénás Klub – évadot hirdetett a Rózsavölgyi Szalon • Hetedhéthatár

Színház

Három bemutató, új szereplők, Rózsavölgyi Mecénás Klub – évadot hirdetett a Rózsavölgyi Szalon

„A közönség is mecénás” 

Bánsági Ildikó

Rögtön egy bemutatóval indítja a 12. évadját a Rózsavölgyi Szalon augusztus 23-án. A Miért pont kivi? pesti premierjét – ez lesz a színház 75. produkciója – még 2 bemutató követi: év végén tűzik műsorra az Épp időben című darabot – többek között – Bánsági Ildikó és Gálvölgyi János főszereplésével, Herendi Gábor rendezésében. Az évad második felében jön az És te mit szeretnél?, amelyben Kovács Patrícia és Schmied Zoltán játszanak, Dicső Dániel rendezi. A Rózsavölgyi Szalon független színházként – akárcsak más, hasonló kulturális intézmény – kénytelen jegyárat emelni, illetve közönségük javaslatára elindítják a Rózsavölgyi Mecénás Klubot: a csatlakozó tagoktól – magán személyektől, cégektől – azt remélik, hogy további támogatásokkal is segíthetik megőrizni, fenntartani a színház színvonalas működését. A Rózsavölgyi Mecénás Klub művészvédnökei a különféle generációkból: Molnár Piroska, Jordán Tamás, Pokorny Lia, Szulák Andrea, Csiby Gergely.

Bíró Panna Dominika

A Rózsavölgyi Szalonnak a korábbi években sikerült bizonyos pályázati forrásokhoz jutnia, amelyekből részben finanszírozhatták előadásaik létrehozását. Most egyáltalán nincs ilyen forrásuk, nem kaptak támogatást az úgynevezett többlettámogatási pályázatokon. „Megrendített minket ez. De azt tudjuk és érezzük, hogy a valódi teljesítmény, a valódi eredmények számítanak a közönségünknek. Sajnos mi is kénytelen vagyunk jegyárat emelni – követve az inflációt – más kulturális intézményekhez hasonlóan. Online jegyértékesítési csatornánkon bevezetünk egy nagyobb összegű, opcionális „mecénás jegyet” is. Takarékoskodunk, kevesebb bemutatót tartunk, emellett elindítjuk – közönségünk javaslatára – a Rózsavölgyi Mecénás Klubot, amelynek védnökségét színházunk művészei vállalták különféle generációkból: Jordán Tamás, Molnár Piroska, Szulák Andrea, Pokorny Lia és Csiby Gergely. A klubhoz csatlakozó tagoktól ­– magán személyektől, cégektől – azt reméljük, hogy további támogatásokkal is segíthetik megőrizni, fenntartani színházunk színvonalas működését”, mondja Zimányi Zsófia, a Rózsavölgyi Szalon művészeti vezetője.

Csiby Gergely

A Rózsavölgyi Szalon azt vallja: a közönség már maga is mecénás. De lehetnek olyan mecénások is, akik még inkább segítenek megbirkózni a színház útjába kerülő akadályokkal, akik elkötelezett támogatói csoportot alkotnak. A Rózsavölgyi egyedi támogatási szisztémájában különféle lehetőség nyílik a támogatásra: új produkciók létrehozásának megsegítésére éppen úgy, mint akár pályakezdő, fiatal művészek patronálásra, vagy arra, hogy a színház folytathassa a társadalmi, közszolgálati projektjeit. Ezt a különleges elkötelezettséget különleges módon viszonozza a Rózsavölgyi. A mecenas@rozsavolgyi.hu e-mailcímen is várják a lehetséges mecénások jelentkezését: az adományozókkal minden esetben személyes kapcsolatot tervez a színház, hogy velük együtt közösen formálják ezt az új, egyedi támogatási rendszert. Ettől persze nem mond le a színház arról, hogy továbbra is pályázzon, ha erre módja nyílik.

Zimányi Zsófia mindehhez hozzáteszi: „Végtelenül hálásak vagyunk a művészeinknek, a közönségünknek, velük együtt erős a Rózsavölgyi Szalon közössége. Még valami: szolidárisak vagyunk azokkal az előadóművészeti műhelyekkel, amelyek hasonló helyzetbe kerültek. Most egymásra is vigyáznunk kell.”

Schneider Zoltán

A Rózsavölgyi Szalon augusztus 23-án a Miért pont kivi? francia darab bemutatójával indítja a 12. évadját. Az előadás közös produkció a Kőszegi Várszínházzal. Őze Áron rendezi, szereplői: Schneider Zoltán, Takács Katalin, Varga Ádám, Kiss Anna Gizella eh. A francia írónő, Laetitia Colombani darabja tele van humorral és szeretettel, emberséggel és gyengédséggel. Őze Áronnak ez az ötödik rendezése, Schneider Zoltánnak ez az ötödik szerepe a Rózsavölgyiben. „Színészként nagyon szerethető számomra ez az alak, akit játszom a Kiviben. Amolyan magának való. Majd összemixelem magamból a figurát, aki mindent számol, osztályoz, stószba rak, mindennek megvan nála a fakkja, ahova behelyez akár tárgyat, akár érzést, bármit. Mivel mindent rendszerez, ezért sem tűnik fel számára, hogy magányos. Pláne úgy, hogy van a külvilághoz egy kapcsolata, egy pszichológusnő – Takács Kati játssza –, és azt hiszi, vele megosztja a bajait, közben meg nem, amiből aztán vicces helyzetek adódnak.”

Varga Ádám

Bánsági Ildikó, Gálvölgyi János, Csiby Gergely, Bíró Panna Dominika a szereplői az Épp időben című előadásnak, amelynek magyarországi bemutatója – Herendi Gábor rendezésében – 2023 decemberében lesz a Rózsavölgyi Szalonban. A szerző, Sean Grennan szerint műve „drámai vígjáték, amely meglepetéseivel éppoly elgondolkodtató, mint szórakoztató.”

Takács Kati

David Eldridge a kortárs angol drámairodalom egyik elismert szerzője. A párkapcsolati stációkat bemutató trilógiájának első részét Kezdet címmel játszotta a Rózsavölgyi Szalon. Az új évad második felében jön a „második rész” És te mit szeretnél? címmel Dicső Dániel rendezésében. (Ő vitte színre a Kezdetet is.) De a két mű elkülönül, nem szerep- és történetfolytatásokról van szó, noha mindkét darab kétszereplős. Az És te mit szeretnél? szereplői: Kovács Patrícia és Schmied Zoltán.

A 2023/24-es évadban először játszanak a Rózsavölgyiben: Bánsági Ildikó, Bíró Panna Dominika, Kiss Anna Gizella, Kovács Patrícia. Először rendez itt: Herendi Gábor.

Kiss Anna Gizella eh

A Rózsavölgyi Szalonnak jelenleg 15 produkciója van műsoron, közülük a „legidősebb” Az utolsó óra, amelyet 2013. február 14-én mutattak be és a 300. előadás felé közelít Jordán Tamással és Alföldi Róberttel. Jordán Tamás egyébként eddig több mint 900 alkalommal lépett fel a Rózsavölgyi előadásaiban. Molnár Piroska 500 alkalommal. Ők a „csúcstartók” itt. A színház más előadásai is óriási sikerszériát érnek el. Például a romance.com (Molnár Piroska és Jordán Tamás főszereplésével) túllépte a 160. előadást. A Táncórák (Ullmann Mónika, Józan László) és a Diplomácia (Alföldi Róbert, Sztarenki Pál főszereplésével) szintén túl van a 100. előadáson. Az 50. környékén járnak (túl vagy közel): Kései találkozás (Molnár Piroska, Jordán Tamás), A két pápa (Lukács Sándor, Jordán Tamás, Molnár Piroska, Trokán Anna), Végszó (Gálvölgyi János, Györgyi Anna, Csiby Gergely, Bajor Lili, Kovács Máté), Churchill és Garbo (Nagy-Kálózy Eszter és Hegedűs D. Géza), Keresztül-kasul (Pokorny Lia, Király Dániel).

Gálvölgyi János

A Rózsavölgyi Szalon nem „csupán” színház. Társadalmi, oktatási-nevelési, érzékenyítő programjaik is vannak, amelyekben együttműködnek középiskolákkal, fogyatékossággal élő csoportokkal. A színház elkötelezte magát a zöld, környezetbarát szemlélet mellett, s egyre hangsúlyosabban próbál tenni a környezet védelméért, a jövő nézőiért.

A Rózsavölgyiben tartja díjátadóját a Psota Irén Alapítvány, amelyet Almási Éva, a Nemzet Színésze hozott létre, illetve Radnóti Zsuzsa Kossuth-díjas dramaturg Kortárs Magyar Drámáért Alapítványa is. Az idei díjkiosztón Radnóti Zsuzsa külön is méltatta a Rózsavölgyi Szalon Drámafejlesztő Műhelyét: „A rendezvénynek kezdettől helyet adó Rózsavölgyi Szalon kitüntetett figyelemmel fordul a magyar művek felé, sőt, ösztönzi is az írókat arra, hogy írjanak a Rózsavölgyi számára”. Mindkét esetben teljes körű szervezési, lebonyolítási és kommunikációs szolgáltatást nyújt a Rózsavölgyi – önzetlen támogatással.

Művészek nyilatkozatai a Rózsavölgyi Szalonról:

Herendi Gábor

Jordán Tamás: „Rajongásig szeretek minden előadást, amelyben a Rózsavölgyi Szalonban játszom.” Molnár Piroska: „Kicsi színház – hatalmas lélekkel. Itt a színészeket visszavárják. És vissza is megyünk.” Pokorny Lia: „Olyanná válunk itt a közönséggel együtt, mintha egy nagy családi ünnepségre érkeznénk, tehát nem egy estére a sok közül, hanem egy kitüntetett alkalomra.” Gálvölgyi János: „A Rózsavölgyi Szalon a színházat és a színészt is értéknek tekinti. Ezért vagyunk itt.” Hegedűs D. Géza: „A Rózsavölgyi Szalonban egy komoly polgári, szellemi hagyomány fölmutatása jelenik meg színházi ajánlatként azok számára, akik betérnek ide.” Györgyi Anna: „Varázslatos hely.” Őze Áron: „Értékek születnek a Rózsavölgyi Szalonban. Egy értékvesztett világban ez kapaszkodót jelent sokaknak. Tíz év alatt tekintélye lett ennek a színháznak átgondolt és mindig friss repertoárjával.” Bánfalvi Eszter: „Mi, színészek, családtagok vagyunk a Rózsavölgyiben.”

 


Hozzászólások



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS