Költői Budapest – Budapest költői

A Magyar Írószövetség budapesti Bajza utcai székházában került sor 2013 június 11-én az Antológia Kiadó és a Hét Krajcár Kiadó közös estjére. Itt került bemutatásra a Kortársalgó című (Hét Krajcár Kiadó) és a Költői Budapest – Budapest költői című (Antológia Kiadó) könyvek. Mindkettő Bozók Frenc szerkesztésében került az olvasókhoz.

A következőkben néhány gondolatot ez utóbbi könyvről ejtenék. Ötvenhét kortárs költő verseit tartalmazza, Agócs Sándortól Zalán Tiborig bezárólag. A legtöbb költő neve B betűvel kezdődik nyolcan vannak, de nincs O ,U például egy sem. Olvasva a verseket azon töprengtem, minek alapján válogatta a költő szerkesztő, de erre választ nem nyertem. A bevezetőben, amelynek a Hol dobog Budapest szíve, címet adta, a következőket írja Bozók Ferenc: Milyen hát Budapest? Amilyennek személy szerint, egyenként, mi magunk látjuk, érezzük, vagy amilyennek látni, érezni szeretnénk. Mindannyiunknak saját, belső, csak bennünk élő Budapest-képünk van. Olyan kép ez, amelyet csak akkor láthatunk, ha behunyjuk a szemünket. Valamit ki tudunk mondani, de sosem vagyunk teljesen elégedettek a kifejezéssel. Mert saját Budapestünk kizárólag a miénk, és a szavak elégtelenek ahhoz, hogy mások megértsék, vagy megérezzék a mi Budapestünket.

Hol dobog Budapest szíve? Talán mindannyian máshol, a város eltérő pontján érezzük legerőteljesebben, legdübörgőbben a város szívdobogását.

A következőkben három költő három verséből néhány sort, amelyeket nagy tetszéssel olvastam, de a többiek is gyöngyszemek.

 

Báger Gusztáv (1938)

Budapest, BUDAPEST…

CHANSON

„Összeforrtam e várossal,
hatalmas zárványban élek,
utcák csörgedező forrásaiban,
keringek ereiben, mint a nyirok.”

 

Bozók Ferenc (1973)

SANZON A DUNÁRÓL

Polgár Julianna és a szerző
Polgár Julianna és a szerző

„Ezüst Dunánk, legyen tiéd e sanzon,
Ha partjaidra vonz a nyári alkony,
Dunánk, ezüst vizedbe nézni oly jó.
Reám tekint Babits, Attila, Somlyó.”

 

Polgár Julianna (1958)

BUJDOSÓ ÉNEK A BUDAPESTI ÉJBEN

Mottó: „Keserv az ember élete”
(A 200 éves Eötvös nyomán)

„Gyönyörű, zegzugos bájos városom—Légy
emberi
Budapest—Tedd teremtő erővé újra e
lánglelkű bujdosókat—Míg vagy—Míg oson az EST”

A könyvet ajánlom azoknak, akik szeretik Budapestet, irodalmat tanítóknak általános iskolától egyetemig. Ragyogó korrajz, az oktatás kincsesbányája. Egy apró észrevétel: a szereplő költők a születési évszámuk mellett megérdemeltek volna két-három sort életükről.

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .