Kati Martonnal, a világhírű magyar származású amerikai újságíró-írónővel 2012 novemberében a Sofitel Budapest Chain Bridge szállodában beszélgettük a vízesés szomszédságában.
Kati, úgy gondolom, hogy neked a béke nagyon fontos dolog. Két könyved is szól azokról, akik ezt igyekeztek elősegíteni: a Wallenberg és a Halál Jeruzsálemben. Jól látom ezt a kérdést?
Igen, abszolút jól látod, István. A békénél nincs fontosabb a világon.
Jichák Sámír miniszterelnök is benne volt a Stern-csoportban, igaz?
Igen, Sámír, aki Izrael miniszterelnöke lett, a Stern-gang vezetője volt.
1948 szeptemberében cionista gerillák meggyilkolták Folke Bernadotte svéd grófot, a svéd királyi család tagját, a II. világháború több embermentő akciójának szervezőjét, akit az ENSZ békeközvetítőnek küldött ki Palesztinába azzal a céllal, hogy békés megállapodást készítsen elő a harcban álló arab országok és a nemrég alakult Izrael állama között. A gyilkosságot végrehajtó Lehi (közismertebb nevén Stern) csoport tagjai és vezetője, Yitzhak Sámír, későbbi izraeli miniszterelnök, attól tartottak, hogy Bernadotte tervei erősen megcsonkítanák Izrael területét és nemzetközi várossá tennék Jeruzsálemet, miközben ők a Jordán folyó mindkét partját birtokló, bibliai méretű nagy állam létrehozásáról álmodtak, és a cionista ügy árulóinak tekintették új államuk olyan mérsékelt vezetőit is, mint David Ben-Gurion és Golda Meir.
A mai napig fennáll a terrorizmus veszélye?
Igen, a terrorizmus továbbra is probléma.
A Halál Jeruzsálemben könyvedet történelmi regénynek tekinted?
Nem, ez egy dokumentum, de úgy írtam, mint egy regényt.
Benne van a könyvben a te álláspontod is, és a te áttekintésed róla?
Hát, persze, igen. Egy könyv más dolog, mint az újságírás. Én voltam újságíró, és nem tudtam volna ilyesféle könyvet írni, mint fiatal újságíró. Remélem, hogy száz év múlva is fogják ezt a könyvet olvasni, mert ez egy dokumentum. De szerintem nem muszáj, hogy dokumentumok szárazak és érdektelenek legyenek.
Dolgozol-e új könyvön?
Mindig dolgozom új könyvön. Most kezdek írni egy könyvet Párizsról. A címe Paris, a love story, és tulajdonképpen, majdnem minden jó az életemben Párizsban történt.
Szóval ez egy love story lesz Párizsról, és így tulajdonképpen a saját életemnek a legszebb perceit fogom leírni, de Párizsban.
Sorbonne-on jártál egyetemre?
Igen-igen, és van egy lakásom ott. Ott ismerkedtem meg Richard Holbrooke-kal. Ott éltük a legszebb évünket. Ott tanultam meg az újságírást, és ott volt az első nagy sztorim, Khomeini ajatollah Párizsban történet letelepedéséről készítettem az ABC News-nak.
A Titkos hatalom című könyvedhez, amely az amerikai elnökök feleségeiről szól, hány interjút csináltál?
Hétszázötven interjút csináltam. Ez egy érdekes dokumentum. Abszolút történelmi dokumentum.
Van esetleg olyan, amit én nem kérdeztem, és szívesen megosztanád az olvasóinkkal?
Válasz (Kati Marton): Csak annyit akarok mondani, hogy ez a Halál Jeruzsálemben nagyon releváns ma, és fontos a történelmet ismerni. A férjem béketeremtő volt a Balkánon ’94-től ’95-ig. Nála volt a könyv, amely egy prófécia, és annyira tisztázza, hogy milyen veszélyes béketeremtőnek lenni.
Marton Kati, külföldön Kati Marton néven ismert magyar származású amerikai írónő. Az ABC külföldi hírtudósítója és több könyv írója, a Nemzetközi Női Egészségügyi Koalíció elnöke, 2006-ban kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje kitüntetést és 2009-ben A magyar kultúra követe címet.
Hozzászólások