Pécs 1686: Javaslat egy megemlékezésre

A Petrezselyem-kút szerepe a város török alóli felszabadulásában

Örülni tudunk annak, hogy nemrég felújították az Aradi vértanúk útja elején levő forrás kutat. Ennek fontos szerepe volt Pécs város felszabadulásának évében.

Pécs ostroma 1686-ban-metszet
(Forrás: Országos Széchényi Könyvtár)

1686 október elején az egyesített keresztény hadak okos taktikával eltömték a belső vár egyetlen vízvezetékét, az akkori Petrezselyem-forrás kútjának kifolyóját; így a várban rekedt, napokig szomjazó török katonák ebben a reménytelen helyzetben adott jelre október 21-én megadták magukat. Előtte még bosszúból felgyújtották a város délkeleti utcáinak házait. Alig maradt ép ház a mai Kisfaludy utca környékén.

A belső várba rekedt 3000 török katona közül kétezer férfit Badeni Lajos őrgróf (tábornok) Grazba kísértetett, és még novemberben is ott tartották őket. Onnan a török szultán váltságdíjjal mentette meg katonáit. Itt meg kell említenem, hogy 1526-ban a mohácsi csata napján a szultán – kegyetlen megtorlásként – elrendelte kétszáz magyar személy lefejezését. A hadi erkölcs szabályai akkor valószínűen még nem léteztek, vagy ha léteztek is, ezt a törökök nem tartották be. Bádeni Lajos viszont katonai vezetőhöz méltóan megkegyelmezett ellenfeleinek. Az európai hadviselés erkölcsi értelemben is diadalmaskodott az ázsiai hadviseléssel szemben!

1686 őszén siralmas állapotban volt a város. A leírások szerint csaknem minden második lakóház leégett az ostrom alatt. Az elmenekült lakosok csak lassan mertek visszatérni a városba. Reménytelennek látszott az élet újraindítása. Német nyelvű családok érkeztek Pécsre. A jövevények az égett, romos házak helyén fokozatosan építkezni kezdtek. Félelmükben három arkangyal: Gábriel, Mihály és Rafael védelmébe ajánlották magukat, és a felújított utcákat róluk nevezték el a mai Belváros területén.

Aradi vértanúk útja
Petrezselyem-kút
Dévényi Sándor terve alapján
a vízköpő Gellér B. István alkotása,
a bronz öntést Balogh Imre végezte,
a vízmedence Pál Zoltán munkája
(Fotó: Komlós Attila)

2025-ben lesz 339. évfordulója annak, hogy városunk felszabadult a másfél évszázados török iga alól. Ebben a sikerben jelentős része volt a Petrezselyem-forrás (ma: forrás kút) vizének. Tisztelettel javaslom, hogy a szépen felújított Petrezselyem-forrásnál 2025-ben október 21-én rendezzünk méltó ünnepséget a jeles évforduló tiszteletére. Javaslom, hogy emléktábla kerüljön a forrás közelébe, és az Örökségvédelmi Hivatal nyilvánítsa történelmi emlékhellyé a felújított kutat és környékét. Nemrég igényesen felújították a forrás kifolyó medencéjét, így a kút folyamatosan működik az arra járók nagy örömére. A kút mögötti épületen azonban az omladozó vakolat rontja a kifolyó látványát. Talán közadakozásból lehetne biztosítani az épület homlokzatának felújításához szükséges költségeket.

Javaslom továbbá, hogy sikeres pályázattal a kút kapjon találó nevet!

Megjegyzés
A javaslatomban említett esemény pontos forrásai:
Szita László (szerk.): Budától – Belgrádig Pécs, 1987. 18–20.
Petrovich Ede: Pécs utcái és házai 1687-ben – In: Baranya Megyei Levéltár Évkönyve. 1969. 193–17.

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .