Belgiumban már tilos az elektromos cigarettázás

Egészségügyi és környezetvédelmi okokból az Európai Unióban elsőként Belgiumban tiltották meg 2025. január 1-től az eldobható elektromos cigaretták értékesítését, Milánóban pedig betiltották a szabadtéri dohányzást.

Egészségügyi és környezetvédelmi okokból január 1-től tilos Belgiumban az eldobható elektronikus cigaretta árusítása. Ugyanezen a napon lépett életbe a szabadtéri dohányzás tilalma Milánóban, mivel az uniós országok a dohányzás szigorúbb ellenőrzéséről tárgyalnak.

Frank Vandenbroucke belga egészségügyi miniszter, aki tavaly bejelentette a tilalmat, „rendkívül káros” terméknek minősítette az elektromos cigarettát, amely károsítja a társadalmat és a környezetet. „Az eldobható e-cigaretta egy új termék, amelyet egyszerűen arra terveztek, hogy új fogyasztókat vonzzon” – mondta az Associated Pressnek. „Az e-cigaretta gyakran tartalmaz nikotint. A nikotin a nikotin rabjává tesz. A nikotin káros az egészségre.”

Ausztrália tavaly korlátozta az összes vape gyógyszertári értékesítését egy sor dohányzásellenes intézkedés keretében, amelyet világelsőnek minősítettek. Angliában 2025 júniusától illegális lesz az egyszer használatos gőzök árusítása, amelynek célja a gyermekek általi széleskörű használat és a környezeti károk megelőzése.

Vandenbroucke szerint Belgium „úttörő szerepet játszik Európában a dohánylobbi meggyengítésében”, és az uniós jog frissítésére szólított fel. Az ország arra törekszik, hogy 2040-re nullára vagy közel nullára csökkentse az újonnan dohányzók számát, és más lépéseket is tesz a dohányzás „elveszítésére és denormalizálására”. A játszótereken, sportpályákon, állatkertekben és vidámparkokban már tilos a dohányzás, a 400 négyzetméternél nagyobb szupermarketekben, illetve az árusítóhelyeken nem lehet dohánytermékeket árusítani április 1-től.

Egy hivatalos belga Health Interview felmérés 2018-ban megállapította, hogy a 15 éves és idősebb lakosság 15,3%-a dohányzik minden nap, szemben az 1997-es 25,5%-kal. A szeptemberben megjelenő 2023-as felmérés várhatóan a dohányzás további csökkenését fogja mutatni, de a kormány szerint további lépésekre van szükség a dohányzás csökkentésére vonatkozó célkitűzéseinek eléréséhez.

 

Cigarettacsikk installáció Bécsben

 

Január 1-én életbe lépett a szabadtéri dohányzás tilalma Milánóban, a régóta szmogjáról ismert észak-olasz üzleti és divatközpontban.

Azok a dohányosok, akik a város utcáin és zsúfolt közterületeken rágyújtanak, 40 és 240 euró közötti pénzbírságot kapnak. A tilalom a 2021-ben bevezetett intézkedés meghosszabbítása, amely megtiltotta a dohányzást a parkokban és játszótereken, valamint a buszmegállókban és a sportlétesítményekben. A város illetékesei szerint a tilalom célja a levegő minőségének javítása és az emberek egészségének védelme, különösen a passzív dohányzás hatásaival szemben. A tilalom azonban nem vonatkozik az e-cigarettára.

Milánó a Pó-völgyben található, amely Piemont, Lombardia, Veneto és Emilia-Romagna régiókat érinti. A Guardian 2023-as vizsgálata megállapította, hogy a völgyben és a környező területeken élő emberek több mint egyharmada négyszer nagyobb levegőt lélegzett be, mint az Egészségügyi Világszervezet által a legveszélyesebb levegőben szálló részecskékre vonatkozó irányadó határérték.

Bár Olaszországban az elmúlt 15 évben fokozatosan csökkent a dohányosok száma, a Higher Health Institute tavalyi adatai szerint a lakosság 24%-a még mindig dohányzik. Az egészségügyi minisztérium szerint Olaszországban évente 93 000 halálesetet okoznak a dohányzásnak. Olaszország első nemzeti dohányzásellenes intézkedését 1975-ben vezették be, amikor betiltották a dohányzást a tömegközlekedési eszközökön és az osztálytermekben. A tilalmat 1995-ben kiterjesztették az államigazgatási területekre, 2005-ben pedig az összes zárt közterületre.

(Forrás: Greenfo)

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .