A Kaesz Gyula – Lukáts Kató tervezőházaspár otthonai
A Walter Rózsi-villa 2025. május 15-ig megtekinthető kiállítása az 1930-as évek magyar iparművészetének gazdag világába kalauzolja a látogatókat. A bútorok, textilminták és csomagolástervek segítségével a magyar bútortervezés és grafika kimagasló művészeinek kreativitása, napjainkat is meghatározó vizuális hatása szintén megelevenedik, bepillantást nyújt az időszak modernista otthonaiba.
Kaesz Gyula (1897–1967) belsőépítészi és bútortervezői tevékenysége mellett publicistaként és az Iparművészeti Főiskola oktatójaként központi alakja volt a 20. század iparművészetének, a későbbi évtizedek legkiemelkedőbb belsőépítészeti, ipari formatervezői tanultak nála. Feleségét, Lukáts Katót (1900–1990) az alkalmazott grafika területének egyik meghatározó alkotójaként tartjuk számon. Nevéhez fűződnek az 1930-as évek kimagasló reklámgrafikai munkái (pl.: Stühmer termékek csomagolása), míg a háború utáni időszakból mesekönyv és tankönyv illusztrációi ismertek (Ablak-Zsiráf, Mesebolt, Zengő ABC).
A tárlat a művészházaspár több mint négy évtizednyi közös életének tereit, tárgyait egy helyszínen mutatja be a 2023 tavaszán a MÉM MDK gyűjteményébe került utolsó közös otthonuk, Petőfi téri lakásuk berendezése által. A kiállítás berendezett tereiben nyomon követhetjük a hazai bútortervezés változását az 1920-as évek art deco darabjaitól az 1930-as és 1940-es évek mérsékelt modernizmusáig. A kiállítás azt a színpompás világot idézi meg, amelyben egykor a művészházaspár vendégeit is fogadhatta, és amelyet a korszakban készült fekete-fehér fotók nem tudtak rögzíteni az utókor számára.
A két fantasztikus művész munkásságát további intézményekből érkező műtárgyak mutatják be a kiállításban. Az Iparművészeti Múzeumból bútorok, dísztárgyak és kisnyomtatványok, a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből a házaspár első közös lakásába tervezett különleges art deco hálószobabútor-garnitúra érkezett. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumból érkezett és eddig máshol még nem látható felvételekkel a házaspár életébe is bepillanthatunk. A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének Adattárából érkező Kaesz-bútortervek és szentendrei nyaralójuk tervei pedig érzékletesen mutatják be a tervezőházaspár közös alkotómunkáját és otthonainak levegőjét.
A kiállítás az Iparművészeti Múzeum közreműködésével valósult meg.
Vezető kurátor: HORÁNYI Éva
Társkurátorok: MAGYARÓVÁRI Fanni Izabella, RITOÓK Pál, SEBESTYÉN Ágnes Anna
Arculat és grafika: KAKUK Barbara
Belsőépítész: BÓDINÉ KERSNER Katalin DLA
Projektmenedzsment: LETENYEI Gábor
További kölcsönző intézmények:
Magyar Nemzeti Múzeum,
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum,
HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének Adattára
Alább képes ízelítőt adunk a kiállításról. Forrás: Walter Rózsi Villa.
Szóljon hozzá!