Mit üzen a falvédő?

„Mit üzen a falvédő? Konyhai bölcsességek” címmel nyílik kiállítás Budapesten a Will-Ma Házmester Galériában 2025. február 15-én 17 órakor. A magángyűjteményekben őrzött tárgyakból rendezett kiállításon kézzel hímzett rajzok, figurák, virágok, gyümölcsök, életképek jelennek meg, feliratokkal, üzenetekkel.

 

 

A falvédők komoly kultúrtörténeti értékkel bírnak. Első példányaik német területen készültek. Legtöbbször egy színnel hímezték ezeket, piros vagy kék cérnával; eleinte az úri szobákat dekorálták velük, hímzéstechnikájuk tekintetében bonyolultabbak voltak a későbbi ipari termékeknél. Főként a konyhában és a gyerekszobákban helyezték el őket, de a hálószobákban is előfordultak. Az úrias szokás fokozatosan elterjedt először a polgárság, majd később a parasztság rétegeiben is.

Magyarországon a huszadik század elején kezdett teret hódítani eleinte a polgárság, majd a parasztság körében is. A falvédőkön például a „Jó reggelt!”, „Fésűk”, vagy „Kefék” feliratok mellett megjelentek népdalok és műdalok részletei, szólások, közmondások, szinte minden, ami a köznyelvben fontos volt. A mindennapi élethez kapcsolódó rigmusok – „Egyszerűen, de jól élünk, senkivel sem cserélünk”, vagy „A konyhapénz legyen elég, mindig finom lesz az ebéd” – mellett megjelentek a falvédőkön politikai tartalmú üzenetek is, például „Jó istenem hallgasd meg az imámat, adjál ismét békét a világnak 1914 /1916”, vagy „Térden állva kérünk, egész hazánkat ó, add vissza nékünk”. A kereskedők üzletet láttak a falvédőkben, nekik köszönhetően terjedtek el az előnyomott minták, a legkedveltebb szövegekkel.

Napjainkban is készülnek kortárs, konceptuális műalkotásnak beillő, a mai kor jelenségei elé tükörképet tartó falvédők. Pittmann Zsófi munkáin megjelenik Ötvös Csöpi és Kardos doktor, Egri János, Zámbó Jimmy, Zalatnay Sarolta, Charlie, de a viszkis rabló, Ambrus Attila is. Szabó Eszter Ágnes (1966-2024) sokoldalú képző- és iparművész volt, mégis elsősorban a hímzéseiről vált híressé: legtöbben a Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowie-val című hímzett falvédőjét ismerik, ami internetes mémmé vált, az alkotás a Ludwig Múzeum gyűjteményében található.

Cím: Will-Ma Házmester Galéria, 1088 Budapest, Vas utca 18. fszt. 5. / Kapucsengő: 15.

A kiállítás március 8-ig előzetes bejelentkezés után tekinthető meg. Telefon: +36 30 971 6522.
További információ e-mailen kérhető: willmagallery@gmail.com

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.