Ha a január a farsangi időszak kezdeti hónapja volt, akkor a február annak kiteljesedése, ugyanis ekkor tartották a legtöbb vigalmat, amelyek városunk minden társadalmi rétegét megmozgatták. Ennél a résznél is a polgári-liberális napilap, a Pécsi Napló (1892-1944) híreit vettem alapul, amelyek az Arcanum Digitális Tudománytárban találhatók.

(Forrás: Régi Pécs)
Február 9. „A pécsi kereskedelmi alkalmazottak egyesülete (sic!) a kereskedelmi betegsegélyző pénztár, valamint az állásnélküli kereskedelmi alkalmazottak javára Hirschfeld Samuné védnöksége mellett február 18-án a ’Vigadó’ termeiben rendezendő táncestélynek műsora a következő:
1. Vázsonyi Vilmos dr. országgyűlési képviselő szabad előadása. 2. ’Tamara’ Melodráma Lermontofftól (Lermontovtól). Zenéjét szerezte Bródy Miklós, szavalja: Angyal Ilka, a Pécsi Nemzeti Színház művésznője. 3. Saint-Saëns: a.) Nagyária a Sámson és Delila című operából. b.) Huszka (Jenő): ’Aranyvirág’ című operettjéből ’Elen dala.’ Énekli: Szamosi Elza, a magyar királyi opera művésznője. 4. a.) ’Berceuse’ Chopintól. b.) Ballada: Bródy Miklós dr.-tól. Zongorán előadja a szerző, a Pécsi Nemzeti Színház karnagya. 5. ’Az Úr ítélt.’ Költemény Várady Antal dr.-tól. Szavalja: Angyal Ilka, a Pécsi Nemzeti Színház művésznője. 6.) a.) Chaminade: ’Ecrin dala.’ b.) Bizet: ’Habanera’ ’Carmen’ operából. Énekli: Szamosy Elza, a magyar királyi Opera (sic!) művésznője. Zongora kíséret: Bródy Miklós dr. Kezdete este fél 9 órakor. Helyárak: I.-II. sor: 5, III.-V. sor: 4, VI. -X. sor 3, XI.-XVIII. sor 2,40, állóhely 2 korona. Jegyek előre válthatók Kemény Mór-féle üzletben (Király utcza /sic!), s az estély alkalmával a pénztárnál. A zenét Farkas Sándor zenekara szolgáltatja.”

A február 18.-i számban már a közvetlen előkészületekről esett szó. „A pécsi kereskedelmi alkalmazottak egyesületének mai estélye iránt az érdeklődés mindinkább fokozódik. Szamosy Elza, a magyar királyi opera nagy hírű művésznőjének vendégszereplése, és Angyal Ilka, közönségünk kedvenczének (sic!), valamint Bródy Miklós dr., színházunk kiváló karmesterének közreműködése művészi tekintetben oly magas színvonalon álló estélyt ígér, mely ezen érdeklődést igazolja.

Kár, hogy Vázsonyi Vilmos dr. országos képviselő, az egyesülethez ma a késő esti órákban táviratot küldött, amelyben betegségére való hivatkozással lemondott a mai szabad előadásról. Az egyesület azonban ígéretét bírja, hogy a közeljövőben a most elmaradt előadását meg fogja tartani. Bár alig hihető, hogy a műsor miatt kiváltott jegyeiket visszaadni kívánják, a jegyek értékét az előjegyzési helyen déli 12 óráig visszatérítik.”
Visszatérve a február 9.-i számhoz „A pécsi jótékony nőegylet (sic!) február 19-iki (sic!) teauzsonnája” című cikken akad meg a szemünk. „Jótékony asszonyaink alaposan kihasználják az idei hosszú farsangot. A mulató közönség még a fényes rózsaestély hatása alatt áll, még alig fosztották meg a kaszinó termét a rózsa- és zöld dísztől, máris egy új és ismét teljes sikert ígérő teauzsonna rendezését vette tervbe a vigalmi bizottság.
A pécsi jótékony nőegylet folyó hó 19-én, a Vigadó termeiben teauzsonnát rendez, melyen tekintettel a farsangi hangulatra, a szokott műsor elmarad, hanem ezt egy tréfás tombola fogja helyettesíteni. Belépti jegy ára 1 korona, tombola jegy ára 20 fillér. A mulatság délután 5 órakor veszi kezdetét, a tombolát táncz követi.”

Folytatva a sort, a február 12.-i szám híre következik, „A pécsi jótékony nőegylet farsangi mulatságai” címmel. „A pécsi jótékony nőegylet folyó hó 19-iki tréfás, tombolával egybekötött teauzsonnáját Darzán Sándorné és Ricsováry Béláné úrasszonyok rendezik. A jótékony nőegylet ez után felkéri mindazokat, kik a tombolához tréfás nyereménytárgyakkal esetleg hozzájárulni akarnak, hogy adományaikat folyó évi február 16-ig Ricsováry Béláné úrasszonyhoz (lakik: Báthory utcza 15. sz.) küldjék.
– Itt megjegyezzük, hogy a jótékony nőegylet február 25-ikére egy, a Vigadóban tartandó farsangi bohóságokkal egybekötött estély rendezését vette tervbe. Az estélyt Bodó Aladár úrné (sic!) és Girardi Józsefné úrasszonyok rendezik.”
Ismét a február 9.-i számból idézek, annak „Farsang” rovatából. A cím „A pécsi mészáros- és hentes ifjak bálja.” A dicsérő írás így szól. „Példát vehetnének a különböző iparágak fiatalságai a mészáros és hentes ifjúságtól, miként kell igazán kedélyes, szép mulatságot rendezni. Mert szebb, hangulatosabb bál alig esett mostanában Pécsett, mint a mészáros. és hentes ifjak mai bálja. Igaz, hogy ebben különös nagy érdeme volt a bál díszelnökének, Kovacsics Antalnak és két lelkes, agilis elnökének, Ratkovics Károlynak és id. Graumann Gusztávnak, akik fáradhatatlanságuk tanújelét adták az ügyes rendezésben is.

A báltermet igen ízlésesen díszítették fel, de külső keret csinossága és szépsége mégsem vetekedhetett azzal a vidám és kedves hangulattal, amely a késő hajnali órákig uralkodott e rendkívül sikerült mulatságon. A bál jövedelmét az alakulandó szakegyesület javára fordítják. Jelen voltak: Asszonyok… Leányok…” (A végén tételes személyi fölsorolást közöltek.)
Az előző cikk folytatása a február 16.-i számban található. „– Felülfizetések a mészáros és hentes ifjak bálján… (A tételes személyi névsor jön itt.) Összes bevétel volt 870 korona. Kiadás: 469 korona 28 fillér. Tiszta haszon 400 korona 72 fillér, amely a megalakulandó egyesület alapjára lesz fordítva. Fogadják mindazok, akik úgy anyagilag, mint erkölcsileg hozzájárultak az est sikeréhez, a rendezőség igaz köszönetét.”
Február 12.-én újabb kör, újabb bál, „– Felülfizetések kimutatása” címmel. „A pécsi állami, megyei, városi és közintézeti hivatalszolgák önművelődési körének (sic!) folyó évi február hó 1-én megtartott tánczvigalmának (sic!) tiszta jövedelme 383 korona 31 fillér volt, mely alkalommal felülfizettek… A nemes lelkű felülfizető uraknak ez után is hálás köszönetét fejezi ki a rendezőség.”
A február 14.-i számban „A Nemzeti Kaszinó bálja” című tudósítás van. „A szombaton este megtartott kaszinó bálon a rendezőség nem segédkezett tudósítónknak a megjelent hölgyek névsorának összeállításában, így a nagy látogatottság miatt nem tudott tökéletes sort egybeállítani. Mint eddig értesültünk, kimaradt… neve, valamint … helyett tévesen … írtunk.” (Itt pedig a szöveg szerint értelmezhető neveket találjuk.)

(Zelesny Károly felvétele)
Ugyanekkor, február 14.-én pedig a következő hírt olvashatták a pécsiek. „A pécsi polgári kaszinó február 1-én (szombaton) és márczius (sic!) hó 6-án (hétfőn) saját helyiségeiben estélyt rendez. Ezen estélyeken csakis a tagok és azoknak szorosan vett családtagjai, vagy az igazgató által külön meghívott vendégek vehetnek részt. A márczius hó 6-án tartandó estély műsorral lesz egybekötve. Kezdete este fél 9 órakor. A zenét mindkét estélyen ifj. Koródy Gyula zenekara szolgáltatja.”
Ismét a február 14.-i számot kell elővennünk, ha ilyen típusú hírt keresünk. „A császári és királyi 52. gyalogezred őrmesterei és az egyanrangúak február 16-án a Vigadó összes termeiben zártkörű tánczestélyt rendeznek. A tánczestély kezdete este 8 órakor. A tánczmulatság elnöke Malik Mátyás ezredtambur.”
Február 16.-án a következő címet találjuk: „– A Pécsi Katholikus Kör tánczestélye.” A tudósítás: „Márczius hatodikán (húshagyó hétfőn) tartja a Katholikus Kör farsangi második tánczestélyét, melyet délután fél 6 órakor hangverseny előzi meg.
Hangverseny után fél 8 órakor a földszinti étteremben vacsora (étlap szerint), 9 órakor kezdődik a táncz, melyen természetesen olyanok is részt vehetnek, kik a hangversenyen vagy vacsorán nem voltak jelen. Az estélyt szigorúan zártkörű, s azon a köri tagokon kívül csak külön meghívóval bíró vendégek jelenhetnek meg. Kellemetlenségek elkerülése végett a tagok is helyesen cselekszenek (sic!), ha belépőjegyeiket elhozzák.”

(Forrás: Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Gyűjteménye)
Nézzük tovább a február 16.-i számot. „A pécsi kereskedelmi kaszinó (sic!) szombat esti nagyszabású estélyére előjegyzett helyek pénteken délig tartatnak (sic!) fönn a közönség részére Kemény Mór üzletében. Az érdeklődés ezen estély iránt páratlan, és így a megmaradó jegyeket hamarosan el fogják kapkodni.”
Ismét a február 16.-i szám egyik írása következik. „– Beszámoló a pécsi izraelita nőegylet (sic!) által folyó hó 5-én rendezett theauzsonna (sic!) eredményéről. Bevétel 575 korona 70 fillér, kiadás 252 korona, tiszta jövedelem 327 korona 70 fillér. Felülfizettek… /Itt szintén nevek következnek/… A választmány hálás köszönezét fejezi ki a tisztelt közreműködő úrhölgyeknek és uraknak, Nádasy József igazgató úrnak, a villamos r. t. t. (sic!) igazgatóságának, a felülfizetőknek, s mindazoknak, akik a jótékony czél érdekében közreműködni szívesek voltak.”
Itt szakítom meg a további rendezvények sorát, hagyjunk eseményeket, érdekességeket a következő részekre is…
Szóljon hozzá!