1932. december 18. – 2022. szeptember 8.
Kamarás Klára barátunk és szerzőtársunk búcsúztatása szeptember 16-án, pénteken, 14 órától lesz a letenyei Szent Imre herceg utcai temetőben. Klárika – Kamarás Klára Pécsett született, 1932-ben.
Tóth Karcsi mindig is kortalannak számított, pedig amikor elindult a Hetedhéthatár 25 évvel ezelőtt, már túl volt a hetvenen. Barátunk és szerzőtársunk a talpig úriember fogalmának megtestesítője, kedvessége, tapintata, szerénysége feledhetetlen. 95 év és 5 hónap adatott meg neki a földi létben.
Tizenhetedik alkalommal adta át a Káplár László Emlékére Kulturális Alapítvány a Jó Ember Díjat. Az alapítvány és a díj névadója, Káplár László egykori MTI-s újságíró, ötvenévesen 19 évvel ezelőtt hunyt el. A hagyományoktól eltérően ez évben nem a pécsváradi vár adott otthont a Káplár László Jó Ember Díj átadási ünnepségének, hanem Vásárosnamény.
Tizenhetedik alkalommal adja át a Káplár László Emlékére Kulturális Alapítvány a Jó Ember Díjat. A hagyományoktól eltérően ez évben nem a pécsváradi vár ad otthont a Káplár László Jó Ember Díj átadási ünnepségének, hanem Vásárosnamény. A rendezvényre június 11-én, szombaton 15 órától kerül sor.
Nőt Béla pécsi képzőművész 80. születésnapján nyílt meg a Pécsváradi Várban a kiállítása, június 3-án. A vár Szent László terme zsúfolásig telt a barátokkal, tisztelőkkel. A kiállításnak otthont adó Pécsvárad és a vár képviseletében Gászné Bősz Bernadett köszöntötte a megjelenteket.
A díjazott: Enyedy Ágota Margit, Budapest – A hagyományoknak megfelelően a pécsváradi vár adott otthont a Káplár László Jó Ember Díj átadási ünnepségnek szeptember 5-én, vasárnap. Borsós István tárogatójátéka és Bandi Szabolcs gitárzenéje után a jelöltek ismertetése, majd a díjátadás következett.
A 16. díjátadás helyszíne: a pécsváradi vár, 11 órától. Káplár László, a 2003-ban ötvenévesen eltávozott újságíró, a volt MTI-s, a jó barát, a jó ember nevének és az általa képviselt értékrendnek a megőrzésére jött létre a Káplár László Emlékére Kulturális Alapítvány és hozta létre a Káplár László Jó Ember Díjat.
Éppen két éve, hogy ott ültél velünk a pécsi díjátadáson a kerekesszékben, melletted a kutyád, aki helyetted látott minket, másik oldaladon a téged Jó Ember Díjra jelölő barátnőd, és mindenki mosolygott – a legjobban te. Akkor már sok mindent tudtunk rólad, hiszen a jelölőd – a pásztói Nagy Ágnes – részletesen leírta, hogy mi mindennel segíted a rászorulókat.
Sajnálatos ok miatt Tóth Péter Lóránt október 12-re tervezett pécsi előadása elmarad. A versvándor, Radnóti- és Latinovits Zoltán-díjas versmondó, tanár, a Káplár László Jó Ember Díj 2016. évi díjazottja október 12-én, hétfőn fél 7-től a Pannon Magyar Házban (Pécs, János u. 22.) adta volna elő a „…lélek vagyok, élni szeretnék!” című pódium műsorát Radnóti Miklós és a többi áldozat emlékére.
A Pécsváradi Várban két hónapon keresztül – februárban és márciusban – mutatja be Petár Ilijin ács az általa használt eszközöket, szerszámokat, a fakötéseket (több százat), a gerendaházak makettjeit, fotókon a munkafolyamatokat. A kiállítás most ért félidejéhez. Családok jönnek megtekinteni, hiszen meg lehet próbálni egy fakötést szétszedni és összeilleszteni, egy gerendaház makettjét felépíteni.
Egy fiatalember állt a hallgatóság előtt és megidézett egy másikat szeptember 19-én, csütörtök késő délután a mohácsi Mohácsi Jenő városi könyvtárban. Tóth Péter Lóránt, a kunszentmiklósi Versvándor, tanár feledhetetlen órákat szerzett a hallgatóságnak.
Báling József hosszú éveken keresztül volt a Baranya Megyei Német Önkormányzat elnöke, a Német Önkormányzatok Országos Szövetségének kulturális alelnöke. E szervezetek, valamint Feked Község Önkormányzata és a család összefogásával készült az a szobor, melynek avatására június 16-án került sor Fekeden.
Balipap Ferencre, az Emberre emlékeztek mindazok, akik március utolsó szombatjának délutánján elmentek a dombóvári Művelődési Házba (Tinódi Ház). Mégpedig nem kevesen választották programul a dr. Balipap Ferencről készített portréfilm díszbemutatóját: a pinceszínház terme zsúfolásig megtelt.
Pazaurek Dezső ötletei bejárták a világot – és ez nem túlzás! A tamagocsitemető, a Rizikó Tours, a nyári mikulás, a dunai kötélhúzás, a dunaszekcsői vízlépcső és még hosszan sorolhatnám, hogy mi mindent ki nem talált, folyamatos híranyagot adva a médiának a baranyai faluról, Dunaszekcsőről. Pazaurek Dezső elment tíz éve, fiatalon.
Január utolsó szombatján egy emberöltő távolából jelent meg Pécsett Gyermán István hegedűművész, koncertmester zenében, szóban – aki január hónapban lett volna nyolcvanéves. A sors másként alakította életútját: 52 évesen hirtelen lezárult földi léte.