Aláírták a Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezményt • Hetedhéthatár

Kultúra, művészet

Aláírták a Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezményt

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében 2022. január 16-án hivatalos szakmai találkozót és együttműködési megállapodást kezdeményezett Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, a magyar cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri megbízott,a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál szervező bizottságának elnöke. A találkozón – a pandémia okozta helyzet kezelését is beleértve – az alábbiakról adott tájékoztatást a világ minden tájáról érkezett cirkuszi szakembereknek.

Magyarország Kormánya úgy döntött, hogy a kulturális beruházásokat, amiket elindított, a pandémia alatt sem állítja le, tehát tovább folynak azok a színházépítési és múzeumépítési munkálatok, amelyekről korábban döntött. A kulturális ágazat minden területét, a könyvtári, a múzeumi, a színházi-és az előadóművészeti ágazatot és a cirkuszművészetet is segítette.A pandémiás időszakban adócsökkentéseket és adóelengedéseket hirdetett meg, amelyek a kulturális ágazatban dolgozókat is érintették.

A cirkuszi ágazat területén a Kormány elsősorban a saját működtetésű Nemzeti Cirkuszművészeti Központon keresztül tudta megsegíteni az ágazatot. „Amikor Európa összes cirkusza bezárt, Magyarország több mint 100 magyar artistának adott munkát, fizetést és próbalehetőséget a Fővárosi Nagycirkuszban annak érdekében, hogy átvészeljék a pandémiás időszakot. Az előadásokat eleinte élőben online közvetítették, majd ahogy a járványügyi szabályozások megengedték, a közönség személyesen is jelen lehetett az előadásokon.”

A kulturális kormányzat nem csak közvetlenül az artisták, hanem az utazó cirkuszok iránt is felelősséget érzett, ezért ennek érdekében támogatást indított az utazócirkuszok megsegítésére. Elsődlegesen az utazó cirkuszok állatainak etetéséhez járult hozzá, valamint támogatást nyújtott az elindulásnál a bérelt területek kifizetésére.

A Köszönjük Magyarország! program keretében valamennyi művész, aki a pandémiás helyzetben nem tud előadásokat tartani, jelentkezhet, és kaphat egy viszonylag jelentős összeget, 500 ezer forintot, amiért cserébe, ha elmúlik a pandémiás időszak, tíz alkalommal kell fellépnie. Tehát a Kormány előre kifizeti a művészek gázsiját.

„A társadalmi felelősségvállalásnak egy másik nagyobb területe az oktatás, hiszen a cirkuszművészet segítségével az általános és középiskolásnak a közoktatásban nagy támaszt tudunk adni, hiszen vannak olyan témakörök, amelyeket a cirkusz segítségével tudunk megtanítani a gyerekeinknek. Erre szolgál többek között a Lázár Ervin Program, melynek keretében Magyarország Kormánya megfinanszírozza, hogy valamennyi hatodik osztályos gyermek szociális háttértől függetlenül eljusson a Fővárosi Nagycirkuszba. Ez évente százezer gyereket jelent, ami nagy felelősség”.

 

 

A szakmai találkozó befejezéseként sor került a Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezmény aláírására.

A Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezmény előkészítésén dr. Alain Frére művészeti tanácsadó, a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál társ-alapítója, a Tourrette-Levens-i cirkuszművészeti múzeum vezetője, Antonio Giarola fesztiváligazgató, cirkusztörténész, a Veronai Cirkuszművészeti Dokumentációs és Oktatási Központ elnöke, Genís Matabosch fesztiváligazgató, cirkusztörténész, a Gironai Cirkuszművészeti Alapítvány elnöke, a Besalúi Circusland múzeum vezetője és Joó Emese főmuzeológus, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum vezetője vett részt.

A cirkuszmúzeumi szakemberek egyet értettek abban, hogy az európai cirkuszművészeti és cirkusztörténeti örökség kutatása és feltárása intézményeik számára közös cél és felelősség, a cirkuszi gyűjtemények szakszerű gyarapítása, megőrzése, feldolgozása, nyilvántartása és közzététele pedig alapvető cirkuszmúzeumi feladat és kötelezettség. A cirkuszmúzeumok társadalmi és tudományos küldetése, hogy szakszerűen fejlesztett tudásbázisukat minél szélesebb körben megismertessék és lehetővé tegyék bárki számára a cirkuszmúzeumi anyag folyamatos és sokoldalú hasznosítását – többek között a szórakozás, ismeretszerzés, oktatás és képzés területén.

A szakemberek megállapodtak abban, hogy az általuk képviselt cirkuszmúzeumok hatékony és eredményes munkáját a továbbiakban szorosabb együttműködésben, összehangolt tudományos módszertanok és kutatási stratégiák mentén, rendszeres szakmai egyeztetésekkel és közös projektek megvalósításával végzik, és az erről született közös megállapodást, mint Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezményt, egybehangzóan támogatták és aláírásukkal is hitelesítették.

Dr. Alain Frére művészeti tanácsadó, a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál társ-alapítója igazi cirkuszrajongóként megosztotta, hogy számára mindig nagy megtiszteltetés, ha egy olyan projekt részese lehet, ami magasabb szintre emeli a cirkuszművészetet. „Nem cirkuszban születettem, viszont évekig polgármester voltam és a politikai pozíciómat akkor is és ma is arra használom, hogy segítsem ezt a sokszínű művészeti ágat. Ezzel a megállapodással azt szeretném elérni, hogy a művészetek lépcsőjén még feljebb kerüljön a cirkuszművészet és a cirkuszmúzeumok”.

Joó Emese főmuzeológus, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum vezetője megosztotta, a Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezménytől azt várja, hogy általa tudományos szempontból pontosabban definiálják a cirkuszi örökséget és közösen állapítják meg, hogy mik azok az értékek, kutatási területek és stratégiák, amik meghatározzák a cirkuszművészeti örökség vizsgálatát, feltárását, megőrzését és bemutatását. Ehhez szükség lesz egy közös szempontrendszerre, amit az aláíró múzeumok párbeszéddel, egymás intézményeinek meglátogatásával alakíthatnak ki, emellett közös kutatásokkal és pályázatokkal is összehangolhatják a szakmai munkát.

(Forrás: Fővárosi Nagycirkusz)


Hozzászólások



Archívum

Partnereink

Hozzászólások

DISQUS