Szarvas István: Christopher Ádám: Kanadában az újságírók és a lapok általában körültekintőbbek, mint Magyarországon

Nagyvilág

Christopher Ádám: Kanadában az újságírók és a lapok általában körültekintőbbek, mint Magyarországon

Cristopher Ádámmal, a kanadai Magyar Hírlap alapítójával, aki jelenleg a lap főszerkesztője, 2015. március 14-én beszélgettünk a Budapesten a Flamengó Szállodában, miután Tóbiás Józseftől, az MSZP elnökétől átvette a Szabad sajtó díjat.

Gratulálunk a Kanadai Magyar Hírlapnak a magyar sajtó díjához! Hogyan emlékszel vissza a kezdetekre, amikor még a Kanadai Krónikánál dolgoztál?

Christopher Adam (b) és a szerző

Köszönöm! Azokban az időkben kezdtem el igazán foglalkozni a magyar és kanadai politikával, és arra törekedtem, hogy a kanadai eseményekről Magyarországon is tudjanak. A Montreali Magyar Krónikában rendszeresen jelentek meg cikkeim, és amikor a főszerkesztő távol volt, én is segítettem a lap munkájában.

Milyen változásokon ment keresztül a Kanadai Magyar Hírlap az évek során?

A lap eleinte csak egy kis oldal volt, amit én magam írtam. Az évek során azonban kinőtte magát, és ma már egy sokszínű platform, ahol olyan emberek írnak, akik nem félnek a tabutémáktól és a diaszpóra szervezetek haragjától sem.

Kik azok a szerkesztők és munkatársak, akik hozzájárultak a lap sikeréhez?

Többek között Kerekes Sándor, aki rendszeresen ír a lapunkba, Gergely Beatrix, aki fotóriporter Magyarországon, és Garai Étler Eszter, aki aktív részese a lapunknak. Emellett Kopácsi Judit is fontos szerepet tölt be, aki az apjáról, egy ’56-os hősről szokott írni.

Milyen különbségeket látsz a kanadai és a magyar sajtó között, különösen a sajtószabadság tekintetében?

Kanadában az újságírók és a lapok általában körültekintőbbek. Nincs olyan lap, amely nyíltan kötődik a kormánypárthoz, és a kanadai lapok képesek bírálni mindkét oldalt, még akkor is, ha az adott oldallal szimpatizálnak.

Miért esett annyira a kanadai dollár az USA dollárhoz képest?

A kanadai gazdaság nagymértékben az olajhoz és a gázhoz kötődik, és az utóbbi hónapokban lezuhant a gáz ára, ami komoly gazdasági nehézségeket okozott. Ezért, amikor az olaj- és gázárak esnek, a kanadai dollár is zuhan.

Mit jelent számodra a sajtódíj?

Ez a díj azt jelenti, hogy egy egyszobás lakásból indult kezdeményezés, amelyet egy egyetemista pénz nélkül hozott létre, mára egy sokszínű platformmá vált. Ez bizonyítja, hogy őszinteséggel és önreflexióval sikeres lehetünk.

Van-e tervetek a sportrovat bevezetésére a Kanadai Magyar Hírlapban?

Jelenleg még nincs külön sportrovatunk, de sokan mondták, hogy kellene. A kanadai magyar diaszpóra sok szempontból függ a sporttól, és vannak magyar focicsapatok Kanadában, de még nincs tapasztalt sportriporterünk.

Mit gondolsz a Kerekes Sándor-díjról az öttusában, amelyet már nem adnak ki?

Nem is tudtam erről, de amennyiben tudok segíteni, szívesen teszem. Ha egy platformra vagy a nyilvánosság figyelmére van szükség, akkor partner vagyok ebben.

Mit üzensz a Hetedhéthatár Magazin olvasóinak?

Köszönöm a gratulációt és a lehetőséget! Remélem, hogy a következő montreali könyvbemutatómon találkozhatunk, és várom a szerkesztőség bármely tagját Montrealban vagy Ottawában.

Köszönöm szépen!


Hozzászólások



Archívum

Partnereink