Lányok az ablakokban (Girls in the Windows)
Ormond Gigli 1960-ban készült ikonikus fényképén 43, színes ruhát viselő lány szerepel, akik egy barna épület ablakaiban, valamint a ház előtt állnak.
Az alkotó műterme New Yorkban az East 58th Streeten volt. Az utca túloldalán, a műteremmel szemben, jellegzetes, barna kőház állt, melyet lebontásra ítéltek. Gigli szerette volna megörökíteni az épületet az utókor számára, de a szimpla dokumentálás helyett valami egyedi akciót talált ki: mi lenne, ha a ház ablakaiba lányok állnának, színes ruhákban?
Mivel nem állt rendelkezésére sok pénz, profi modelleket nem tudott szerződtetni. Néhány nappal a bontást megelőzően felkereste az ügynökséget, amelynek dolgozott, azzal, hogy szüksége van önkéntesekre a projekthez; mindenki a saját ruhájában érkezhet, saját frizurával és sminkkel. A fotó elkészítésére ebédidőben, két óra állt rendelkezésre. Az épület ablakaiban álló nőket a fotográfus a műtermének otthont adó ház tűzlépcsőjéről, a második emelet magasságából instruálta: „pózoljatok úgy, mintha csókot adnátok valakinek!”. Életet és energiát lehelt egy akkor hamarosan megszűnő épületbe, olyan képet alkotva, amely több mint hat évtized múltán is pontosan ugyanolyan élénk és valódi, mint amikor a fényképezőgépe lencséje előtt volt látható.
Érdekesség, hogy az ügynökség által szervezett lányok mellett két további szereplő is látható a fotón. A második emeleten, jobb szélen az alkotó felesége, Sue Ellen Gigli pózol. A harmadik emeleten pedig, balról a harmadik ablakban a bontásvezető felesége áll – az volt az épület használatának „ára”, hogy ő is legyen rajta a képen. A járdán parkoló Rolls Royce sem véletlenül van ott: a közművezetékek bontása miatt keletkezett lyukat takarja el. Összesen 15-18 felvétel készült egy 4×5-ös Speed Graphic géppel, nagylátószögű objektívvel.
A felvétel 1994-ben került kereskedelmi forgalomba, miután Sue Ellen Gigli felajánlotta egy galériának. Azóta több mint 160 aláírt példány talált gazdára aukciókon, összesen körülbelül 12 millió dolláros áron, így ez az alkotás lett minden idők legtöbbet gyűjtött és legtöbb bevételt hozó fényképe.
Mi lehet a kép titka? Szigorú, jól felépített alkotás, ismétlődő formákkal, feszes szerkezettel, térsűrítéssel, csábító színhasználattal és a kamerába néző gyönyörű lányokkal. A kép ereje és népszerűsége azonban nem csupán ezzel magyarázható. Manapság, amikor szinte mindenki fényképez, egyre kevésbé emlékszünk vissza arra, amit láttunk. A „Lányok az ablakokban” azonban elérte azt, amire a fotók végtelenül kis százaléka volt képes: ikonná vált. Ez egy olyan kép, amelynek művészi mivolta, hatása túllépte az idő korlátait.
A titok az, hogy Gigli érezte a nagyszerű kapcsolatot a modellekkel, a helyszínnel és azzal, amit megálmodott – s ugyanígy mi, a kép nézői is kapcsolódunk a kép szelleméhez, szabadságához és öröméhez.
Annak ellenére, hogy Ormond Gigli már nincs közöttünk, a „Lányok az ablakokban” vélhetően örökké élni fog.
Szóljon hozzá!