Több mint 10 000 szavazat Pécs jövőjéért – a városlakók döntöttek, mely projektek valósuljanak meg

Miért is nagyszerű a közösségi költségvetés? Mert lehetőséget ad arra, hogy a városlakók ne csak lakóként, hanem döntéshozóként is formálják a várost, ahol élnek. A Dönts velünk! – pécsi közösségi költségvetés célja, hogy a pécsiek saját igényeik és álmaik alapján javaslatokat tegyenek, majd szavazataikkal irányt adjanak a város fejlődésének. Az így megvalósuló projektek közvetlenül a helyiek javát szolgálják, legyen szó új zöldterületekről, játszótér-fejlesztésekről vagy közösségi terekről – ezek mind az ő kezdeményezéseiknek köszönhetően valósulnak meg.

 

Hogyan telt a Dönts velünk! – pécsi közösségi költségvetés 2024-es éve?

Pécs lakói több mint 500 javaslatot küldtek be az év első felében, amelyek között az infrastruktúra fejlesztésétől a környezetvédelmi projektekig mindenféle kreatív ötlet megtalálható volt. Ez a hatalmas aktivitás megmutatta, hogy a város lakói szívükön viselik Pécs jövőjét.

A szabályzatnak és a megvalósíthatóságnak megfelelő ötletek a Részvételi Tanács elé kerültek. Az ötletekből végül zónánként 5-5 ötlet került a szavazólapra, amelyeket a Részvételi Tanács tagjai gondos mérlegelés után választottak ki. A döntés során figyelembe vették, hogy melyek azok a javaslatok, amelyek a legtöbb ember érdekeit szolgálhatják, fenntarthatóak és kivitelezhetőek.

A végső döntés 2024-ben is a pécsiek kezében volt: eldönthették, hogy zónánként milyen fejlesztés valósuljon meg 10 millió forintból, azaz a 10 zónában összesen 100 millió forintból. A városlakók az idei évben is online, illetve papíralapon a Pécsiség Pontokon adhatták le szavazataikat, és ezzel összesen 10334 szavazat érkezett a projekt ötleteire. Az online voksok az összes szavazat 57%-át, míg a papíralapú voksok a 43%-át tették ki. Ez az összefogás és aktivitás fantasztikus eredményeket hozott!

A szavazási aktivitás zónánként változó volt, de kiemelkedően szerepelt a IV. zóna, ahol a lakók a legtöbb voksot adták le – itt az Aranyhegyi Panzió közösségi térré alakításának terve kapott különösen nagy támogatást. Szorosan követte a VI. zóna, ahol a tüskésréti murvás sétaút kialakítása vált a legnépszerűbb projektté. A belvárosi, I. zónában is magas volt a részvétel, ahol a Miyawaki-minierdő ötlete sok szavazatot vonzott. A pécsiek zónánként eltérő projekteket támogattak, így minden városrész saját igényeire szabott fejlesztésekkel gazdagodik majd.

– Örömömre szolgál, hogy számos olyan ötletet tartottak fontosnak a pécsiek, amelyek a város fenntarthatóságát és zöldterületeinek fejlesztését célozza. Ez összhangban van az önkormányzat klímasemlegességi törekvéseivel, és jelzi, hogy a pécsieknek is kiemelt cél a fenntarthatóság. Büszke vagyok arra is, hogy mind a beérkezett ötletek, mind a leadott szavazatok száma emelkedett a tavalyihoz képest, ez igazolja, hogy a pécsieknek valós igénye a közösségi költségvetés, az, hogy érdemben beleszólhassanak a lakókörnyezetük fejlesztésébe. Ez számomra azt mutatja, hogy a program jól szolgálja azt a célt, amiért elindítottuk, vagyis azt, hogy a civil kezdeményezéseket és civil közösségeket újra megerősítse – mondta el Péterffy Attila, Pécs polgármestere.

 

Szavazási eredmények és a nyertes projektek

Az egyes zónák győztes projektjei a helyi lakosok támogatását élvezik, és mostantól elindulnak a tervezés és megvalósítás útján:
I. zóna: Miyawaki erdő, szupersűrű minierdő kialakítása őshonos fákkal Pécs belvárosában (73%)
II. zóna: Esőkert létrehozása Uránvárosban – természetközeli vízmegtartó terület kialakítása (39%)
III. zóna: Béke park fejlesztése – kondipark kialakítása és ivókút kihelyezése (43%)
IV. zóna: Az Aranyhegyi Panzió közösségi térré alakítása (65%)
V. zóna: Fedett buszváró Mecsekszabolcson (31%)
VI. zóna: Murvás sétaút a Tüskésréten – séta- és futóútvonal kijelölése a tüskésréti tó mögötti erdős-fás területen (36%)
VII. zóna: Melinda szabadidőpark fejlesztése – padok és street workout pálya kialakítása (31%)
VIII. zóna: Parkosítás Kertváros szívében (Boros István utca – Fésűs utca – Littke József utca) – zöldterület fejlesztése (37%)
IX. zóna: Szaturnusz utcai kutyafuttató melletti járda napelemes megvilágítása (29%)
X. zóna: Fenntartható kertészeti workshop Hirden – ismeretbővítő program (38%)

A Dönts velünk! – pécsi közösségi költségvetés bebizonyította, hogy Pécs lakói tenni akarnak városukért, és közösen alakítják annak jövőjét. Minden szavazat és minden javaslat számít, hiszen a közösség ereje abban rejlik, hogy képesek vagyunk együtt gondolkodni és cselekedni. Ezek a projektek egy élhetőbb, zöldebb, közösségközpontú Pécset építenek – és ez a pécsiek érdeme.

 

Legyen Ön az első hozzászóló!

Szóljon hozzá!

Az Ön e-mail címe nem kerül nyilvánosságra.


*


Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .