Volt olyan írásom, amelyben a „boldog békeidők” 1914 előtti iskolatársi találkozójáról számoltam be. Most nézzük, milyen volt a két világháború közötti évek pécsi gyakorlata ilyen minden résztvevő által régóta várt alkalommal, egy másik középfokú oktatási intézménynél. A kor híres pécsi konzervatív-katolikus napilapja, a „Dunántúl” 1929. augusztus 29.-i számában található városunk patinás gimnáziumának, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának negyedszázad előtt végzett tanulóinak, akkori „öregdiákjainak” találkozója – előző napi keltezéssel.
A leírást most szintén költői gondolatok vezették be. „…A derűs nap visszatükrözte azt a megértő szellemet, mellyel a növendékeket az Alma Mater az élet útjára indította, s amely az együttlét minden mozzanatát, az igazi baráti szeretet ragyogó napfényét árasztotta…”
Az akkori volt növendékek örömmel várt találkozójának nyitányaként természetesen elsőként a közeli belvárosi templomot keresték föl, a szentmisét Izelstöger Lajos olaszi esperes celebrálta, az orgonakíséretet Magyar Károly igazgató-tanító vállalta, az egyházi énekeket dr. Garai Lajos járásbíró szólaltatta meg. Mindhárman az ünneplő „öregdiákok” közül kerültek ki.
A városi templomból az alma materük felé vették útjukat, ahol a Ciszterci Rend képviseletében Braun Jácint, és volt tanáruk, Börötzffy Károly fogadta őket, akiket a volt diákok nevében vitéz dr. Visy Imre köszöntött. Ezt követően „…Braun Jácint tanár megkapó és tartalmas beszédben biztosította a jelenvoltakat arról, hogy az iskola ölelő kar, mely a növendékek érvényesülését előkészítette, a szeretet s az őrködés varázsával fonja át a növendékeket mindaddig, amíg csak hűek azokhoz az elvekhez, melyekkel az intézet vértezte fel…”
Természetes volt, hogy a köszöntők után közös fotó készült, majd együttesen a temetőbe vonultak. Itt akkori igazgatójuk: Inczédy Dénes és Buzássy Ábel, tanáraik: Gyikos Péter és Szegedy Fülöp, valamint azóta elhunyt iskolatársaik sírjait keresték föl, és rótták le kegyeletüket. Amikor pedig visszatértek egykori iskolájukba, a többiek nevében Györkös József leánygimnáziumi igazgató koszorút helyezett el a gimnázium hősi emléktáblájánál.
A díszebédre a Nádor Szálló különtermében került sor egy órakor, az ünnepi köszöntőt szintén Györkös József mondotta. Most nézzük meg, hogyan illusztrálta az újság ezt a beszédet, amelyből tanulhat az utókor. „…A gondolatokkal teli, gyönyörűen felépített, s lélekbe markoló beszéd, melynek kiinduló gondolata azon középkori szokásos zarándoklatról emlékezett meg, melyet a zarándokok a Szentföldön tettek meg, hogy ott lélekben megerősödve, új erővel folytathassák az élet rögös útját e középkori zarándokút analógiájára, az iskolatársak negyedszázados mérföldkőnél az Alma Mater kristálypalotájába zarándokoltak, hol a hála, a szeretet tanúságtétele mellett elhelyezik az eszmékhez való ragaszkodás jövőbeni ígéretét, a jelenvoltakra nagy hatást gyakorolt….”
Braun Jácint tanár az iskola nevében köszöntötte a megjelenteket. „…hatalmas szónoki erővel előadott, megrázó s rendkívüli hatású válaszában, melyben a 25 esztendő reminiscenciáit (visszaemlékezéseit) gyönyörűen ecsetelte, belépőriadót vezényelt abba az építőmunkába, amelyet az utánpótlás végez, s amely az integer (csorbítatlan egész), virágzó, boldog és Nagy-Magyarország feltámadásához vezet…” A volt iskolatársak közül dr. Tarcai Tivadar emelkedett szólásra ezt kövezően, és ő mondott köszönetet a többiek nevében a sikeres ünnepi eseményt rendező társuknak, dr. Garai Lajosnak.
Itt ér véget a tudósítás érdemi része, majd a találkozón megjelent iskolatársak fölsorolása zárta a sort, én is ezt teszem. Bencze László dr. kisasszonyfai plébános, Derák Imre dr. szegedi MÁV titkár, Dorsich Ödön dr. pécsi ügyvédjelölt, Fejes Károly rácvárosi plébános, Galambos Kálmán kurdi plébános, Garai Lajos dr. pécsi járásbíró, Györkös József dr. pécsi leánygimnáziumi igazgató, Izelstöger Lajos olaszi esperes, Lenner József S. J. pécsi Pius gimnáziumi igazgató, Magyar Dezső pécsi királyi tanfelügyelő, Márovics Andor püspökszenterzsébeti plébános, Kaffka József pécsi postatitkár, Majthényi Dezső dr. jászói premontrei teológiai tanár, vitéz Nánay Lajos dr. pécsi alezredes, Ollé István pécsi vármegyei másodjegyző, Sebestyén Ferenc szentlőrinci vikárius, Tarcai Tivadar dr. budapesti járásbíró, Vas József pécsi törvényszéki bíró, vitéz dr. Visy László pécsi ügyvéd.
Szóljon hozzá!