Ma van március 8., a nemzetközi nőnap. Az ünnep gyakran kimerül abban, hogy a férfiak virággal, édességgel vagy valamilyen ajándékkal kedveskednek a hölgyeknek; a kereskedelem különféle akciókkal, kedvezményekkel csábít fogyasztásra. Ezek – az évtizedek alatt kialakult rituálék – csupán a felszínt jelentik, a valódi tartalom ez alatt húzódik. Ássunk a dolgok mélyére, és ismerjük meg a nemzetközi nőnap lényegét!
A nemzetközi nőnap a női egyenjogúság és a nők emberi jogainak napja.
Gyökerei az amerikai függetlenségi nyilatkozat megfogalmazásáig nyúlnak vissza, amikor 1776 márciusában Abigail Smith Adams – John Adams, az USA második elnökének felesége – megírta az „Emlékezzen a hölgyekre” című levelét, amelyben sürgette, hogy a Kontinentális Kongresszus vegye figyelembe a nők jogait és védelmét, amikor új törvényeket dolgoz ki az újonnan függetlenné vált amerikai nemzet számára.
1792-ben Mary Wollstonecraft angol írónő „A Vindication of the Rights of Woman” (A nők jogainak követelése) című könyvében állt ki a nők oktatási és társadalmi egyenlősége mellett.

(Kép forrása: Österreichische Nationalbibliothek)
Az első nagyszabású megmozdulás 1857. március 8-án zajlott, amikor New Yorkban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztrájkba az emberibb munkafeltételekért, a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentéséért.
1866-ban a Nemzetközi Munkásszövetség (I. Internacionálé) kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.
Az 1889-ben tartott II. Internacionálé alakuló közgyűlésén Clara Zetkin beszédében hirdette a nők munkához való jogát, az anyák és gyerekek védelmét, valamint a nők széles körű részvételét a közéletben, országos és nemzetközi szinten.
Az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot 1909-ben, február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.
1910-ben, a II. Internacionálé VIII. kongresszusán határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközileg is nőnapot tartanak. A világon először Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a nemzetközi nőnapot, 1911. március 19-én. Magyarországon 1913-ban tartottak először nőnapot.

(Kép forrása: Wikipédia)
1917. március 8-án (a julián naptár szerint február 23-án, azaz február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tiltakoztak az élelmiszerhiány, a rossz életkörülmények és az első világháború következtében bekövetkezett több millió haláleset ellen. Másnap kétszázezer munkás csatlakozott hozzájuk, sztrájkba léptek, cár- és háborúellenes jelszavakat kiabáltak; a munkások mellé katonai egységek is felsorakoztak. Ez volt a „februári forradalom”, melynek hatására II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8.
A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon. A nap emlékeztet arra, hogy értékeljük az elért eredményeket, és közösen cselekedjünk a női egyenjogúság érdekében, lépjünk fel a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció, az abortusz tilalma, és számos más, a nők ellen elkövetett erőszak formái ellen.
Szóljon hozzá!