2025. március 21-én adták át Pécsett az Emberség-díjakat. Olyan személyek részesültek az Emberség Erejével Alapítvány elismerésében, akik önzetlenül, szívvel-lélekkel, kedvtelésből tesznek azért, hogy jobb legyen mindannyiunk élete. A díjat magánszemély kategóriában Ákli Krisztián, civil közösség kategóriában a Pécsbányai Közösségi Ház csapata kapta.
A magánszemély kategória díjazottja: Ákli Krisztián

„Több Ákli Krisztián: kevesebb szorongó, elszeparált diák.” Sok mindenért van helye az Emberség-díjasok között a pécsi színész-rendezőnek. Mégis drámapedagógus szerepében végzett tevékenysége az, ami miatt a kulturális mellett civil szempontból is kiemelésre méltó. Így legalább annyi időt foglalkozik diákokkal, mint amennyit színészek között tölt.
Ákli Somogy megyéből került Pécsre, a színházi élet a Janus Egyetemi Színpadon keresztül szippantotta be egy életre. A Dél-Dunántúl valamennyi színházi közösségében megfordult, nem egyet ő maga alapított. Mégsem jelentették számára soha a teljes világot kizárólagosan azok a bizonyos deszkák, történelemtanárként a pedagógiát sem engedte el soha. „Nem baj, hogy te nem hiszel magadban, mert én hiszek benned” – árulta el egy vele készült interjúban, hogy mit mond rendszeresen a diákoknak.
Sok, mára ismert nevű színházi szakember útja indult Ákli valamelyik színjátszó csoportjában. Mégis sokkal többen vannak azok, akik ugyan nem léptek színházi pályára, de kamaszkori éveikben, a fiatalkori útkeresés során meghatározó volt a drámapedagógus szerepe életükben.
A magyarországi németek kitelepítéséről szóló – Bündeltanz vagy a pécsi bányászok életét felelevenítő Jó szerencsét című darabjai mind társadalmi kérdéseket feszegetnek, nem véletlenül írták az Oberon társulat vezetőjéről a jelölésében, hogy az elmúlt években számos ilyen előadást támogatott, rendezett, szervezett.
Saját hivatását, a drámatanár definícióját ő maga érzékletesen foglalta össze leköszönő beszédében, amikor idén januárban átadta a Magyar Drámapedagógiai Társaság vezetését: „egyszerre pedagógus, rendező, színházesztéta, menedzser, diplomata, marketinges és szervező”.
Egyik nyilatkozata akár pedagógia programként is értelmezhető: „Egy ideális világban minden középiskolában van egy nagyon jó színjátszókör, akik a közösség szíve-lelke, motorja”.
A civil közösség kategória díjazottja: Pécsbányai Kulturális Egyesület

A Pécsbányai Közösségi Ház Pécs északi csücskében, a Mecsek keleti oldalán található. Az egykori tiszti kaszinó, később kultúrház, majd iskolaépület mindig is a névadó városrész lakóinak központi közösségi tere volt. A ház ma már lényegében egyet jelent a működtető Pécsbányai Kulturális Egyesülettel, akik 2008 óta azért dolgoznak, hogy több legyen egyszerű kőépületnél, a nevében található közösségi jelző pedig valódi tartalommal bírjon.
„Hiánypótló, esélyteremtő, felzárkóztató. Mindenkinek szól, szeretettel hív, megtart. Otthont ad, segít álmodni, élni” – olvasható az egyesületet a díjra felterjesztő jelölésben.
A kulturális, közösségformáló céllal alapított egyesület jó gazdája volt a háznak, a kezelésében az épület energetikai korszerűsítésen és több felújításon is átesett az évek során. Ahogy bemutatkozásukban olvasható, a fizikai környezet értékeinek megtartása és a szellemi környezet gyarapítása éppúgy céljuk, mint a kultúrával, tudásátadással, sporttal, környezetkultúrával kapcsolatos közösségi és szakmai programok lebonyolítása.
Ezt jól jelzi a programok színes sora: a kirándulások, a táncházsorozat, az évszakhoz kötődő események (Kiviruló Nap tavasszal, Rokonália nyáron, Gesztenye Liget Fesztivál ősszel). De működik itt játszóház, tanulókör, kézműves szakkör, sütő-főző és kertbarát klub, torna, és pingpongozási lehetőség, van több klubszoba, könyvtárhelyiség, tornaterem, étkező és konyha.
Fontosnak érzik, hogy a helyi közösségért történő munkálkodáson túl a városból is idevonzzák az érdeklődőket, hogy megismertessék és megszerettessék ezt a festői szépségű területet.
Programjaik szervezése során mindig kiemelkedő szempont volt a környezettudatosság, az elmúlt években hangsúlyosabb lett a klímaváltozással kapcsolatos tudatos munka és szemléletformálás, meglátásuk szerint Pécsbánya egyik szellemi és egzisztenciális kiemelkedési sávja is a zöld sáv lehet.
Köszönet Nekik, a jelölteknek és a díjazottaknak egyaránt! Mindegyikükről részletes bemutatás olvasható az Emberség Erejével Alapítvány Facebook oldalán, tudósításunk forrásaként is ez az oldal szolgált. Köszönet a szervezőknek, akik figyelnek rájuk, értékelik munkájukat!
Szóljon hozzá!