A 2021-ben elfogadott homofób és transzfób törvény egyértelmű célja az LMBTQI+ közösség megbélyegzése, a szexuális és nemi kisebbségek láthatatlanná tétele. Elzárja a fiatalokat az életkoruknak megfelelő szexuális oktatástól, rögzíti a negatív sztereotípiákat és diszkriminatív attitűdöket, illetve korlátozza a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot.
Az Amnesty International lapunknak eljuttatott közleményében olvasható, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, melyhez egyedülálló módon 16 uniós tagállam és az Európai Parlament is csatlakozott. Ennek részeként értünk most egy nagyon fontos mérföldkőhöz. A ma nyilvánosságra hozott főtanácsnoki indítvány kimondta ugyanis, hogy a propagandatörvény számos, az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített emberi jogot sért, így a szexuális irányultságon és nemi identitáson alapuló megkülönböztetés tilalmát, a magán- és családi élet tiszteletben tartását, a véleménynyilvánítás és tájékozódás szabadságát, valamint az emberi méltósághoz való jogot. A főtanácsnok úgy véli, hogy a Bíróságnak meg kell állapítania, hogy Magyarország az Unió alapvető értékekeit – mint az emberi méltóság, az egyenlőség, a jogállamiság és a kisebbségek jogainak tisztelete – is megsértette. Ezenkívül a propagandatörvény rendelkezései ellentétesek az e-kereskedelemre, a szolgáltatásokra, az audiovizuális médiaszolgáltatásokra és az adatvédelemre vonatkozó irányelvekkel is.
Tamara Ćapeta főtanácsnok kiemelte, hogy az LMBTQI embereket megillető egyenlő tisztelet vitán felül áll. A szexuális és nemi kisebbségek megbélyegzése és kirekesztése olyan „vörös vonal”, amelynek átlépését az Európai Unió alapértékeinek védelme tiltja. A vonal átlépésével pedig a magyar kormány tagadja az egyenlőség, az emberi méltóság és az emberi jogok tiszteletben tartásának alapértékeit.
Habár a főtanácsnoki vélemény nem kötelező erejű, a gyakorlat azt mutatja, hogy a Bíróság gyakran követi a főtanácsnok álláspontját. Az Európai Bíróság végső ítélete az év második felére várható. Az LMBTQI embereket megillető egyenlő tisztelet vitán felül áll.
A folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárás ellenére a kormány a propagandatörvényt használta fel a gyülekezési jog korlátozására is. Ha az Európai Unió Bírósága jogsértést állapít meg, az a Pride és más békés tüntetések betiltását lehetővé tevő gyalázatos törvénymódosítás érvénytelenségét is jelentheti.
Ugyanakkor a magyar hatóságoknak a Bíróság döntéséig is kötelessége biztosítani, hogy az LMBTQI+ emberek szabadon és biztonságban, megfélemlítés, zaklatás és erőszak nélkül fejezhessék ki véleményüket.
Szóljon hozzá!