A Variációk a Színes városhoz – Zománcművészeti kísérletek a magyar képzőművészetben (1967-1972) című időszaki kiállítás (Pécs, Modern Magyar Képtár, Papnövelde utca 5.) kísérőprogramjaként a Baranya Megyei Fiúnevelő Otthonból (Pécs, Megye utca 22.) áthozva – gondos tisztítás és konzerválás után – a Modern Magyar Képtár állandó kiállításában helyezték el Ficzek Ferenc (1947-1987) alkotását.
Térjáték címmel hirdet pályázatot a Zsolnay Örökségkezelő Galéria divíziója szobrászművészek részére, elsősorban szobor, illetve művészeti installáció bemutatására. A szakmai zsűri értékelése után a legjobbnak ítélt pályázók a Művészetek és Irodalom Házában mutathatják be alkotásukat.
Huszonhat évvel hatósági bezáratása után, eredeti nevén és helyén ismét megnyílik a Tilos az Á – vette észre a bejegyzést a Rekorder zeneportál a Tilos az Á 1990-1995 nevű zárt Facebook-csoportban.
A közkedvelt pécsi programajánló magazin munkatársai évről évre díjazzák a városban az elmúlt évben megvalósult kulturális, művészeti események és létesítmények, valamint vendéglátóhelyek közül a legjobbakat, legértékesebbeket, leginnovatívabbakat. Az idei díjátadó a járványhelyzet miatt rendhagyó formában került megtartásra 2021. január 9-én, online hirdették ki a Made in Pécs-díjak győzteseit.
A megkérdezettek több mint kétharmada, 71 százalék támogatja az Európai Egészségügyi Unió koncepciójának megvalósulását Magyarországon – ez derült ki a Publicus Intézet és az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójának, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének (S&D) közös kutatásából, amelyet szerdán mutattak be egy online konferencián.
Konok Tamás festőművész 90. születésnapját a Ludwig Múzeum nagyszabású életmű-kiállítással készült megünnepelni. A rendkívüli helyzet miatt a tárlatot szeptemberről decemberre halasztották, és a tervezett 2020. december 10-i megnyitóra a falakra került Konok Tamás több mint száz alkotása. A válogatás azonban a legutóbbi járványügyi intézkedések miatt nem nyithat ki, leghamarabb január 12-től lesz látogatható.
A járványügyi intézkedések miatt elmaradó előadások közül a Magyar Állami Operaház repertoárjából talán egy előadás sem hiányzik úgy a közönség számára, mint a karácsonyi időszak elmaradhatatlan mesebalettje, A diótörő. A dalszínház ezért ünnepi meglepetésként az OperaLive közvetítés-sorozat különkiadásában 2020. december 24-én egy napra elérhetővé teszi az előadás felvételét az Operaház Facebook-oldalán és az ORIGO hírportál felületén.
Múlt héten véget ért az Esély – Országos fotótárlat és jótékonysági árverés online aukciója. A Zsolnay Örökségkezelő kiállítása november elején nyílt az m21 Galériában, és bár a tárlatot néhány nap múlva be kellett zárni a koronavírus miatt, de a jótékonysági aukciót megtartották az Élménylelő Ifjúsági Egyesület javára. Sőt, további lehetőségeket kínálnak, amivel bárki támogathatja az egyesületet.
A Variációk a Színes városhoz – Zománcművészeti kísérletek a magyar képzőművészetben (1967-1972) című időszaki kiállítás (Pécs, Modern Magyar Képtár, Papnövelde utca 5.) kísérőprogramjaként a Baranya Megyei Fiúnevelő Otthonból (Pécs, Megye utca 22.) áthozva – gondos tisztítás és konzerválás után – a Modern Magyar Képtár állandó kiállításában helyezték el Szijártó Kálmán (1946) alkotását.
A hódoltság korában (1543–1686) alcímmel megjelent a Pécs nagymonográfia harmadik kötete. A város történetét tudományos igénnyel, de a nagyközönség érdeklődésére is igényt tartó, olvasmányos stílusban tárgyaló, 8 kötetesre tervezett sorozat új kötete kedvezményes áron már előrendelhető. Kedvcsinálóként Vonyó József főszerkesztő ajánlóját osztjuk meg Olvasóinkkal.
Magyarországon idén Giovanni Battista Salvi (1609-1685), szülőhelye után Sassoferrato néven is ismert olasz barokk festő Mária az alvó gyermek Jézussal című műve került a karácsonyi bélyegre. Salvi alkotása – amely a párizsi Louvre gyűjteményében található – a bélyegen kívül a hozzá tartozó borítékon is megjelenik.
Az Európai Bizottság a SURE eszköz keretében nyújtott pénzügyi támogatás harmadik részleteként 8,5 milliárd eurót folyósított öt uniós országnak. A mai műveletek révén a következő országok kaptak támogatást: Belgium (2 milliárd euró), Magyarország (200 millió euró), Portugália (3 milliárd euró), Románia (3 milliárd euró) és Szlovákia (300 milliárd euró).
Rengeteg gyermek szeretne fényfestővé válni, legalábbis ezt mutatja az adventi épületfestő rajzpályázat elsöprő sikere. A szerdán zárult versenyre összesen 1200 pályázat érkezett az ország minden tájáról.
A járványhelyzetre való tekintettel a pécsi Nick Galéria is átmenetileg bezárt. Mindazonáltal szomorkodásra nincs ok, hiszen utolsó pillanatban még megvalósulhatott egy izgalmas projekt: Lengyel Péter szobrászművész talányos, sok gondolatot elindító „Redenta Szobrok” néven jegyzett kiállítása.
Legutóbbi hozzászólások