Bachman Zoltán kiállítása a Pécsi Galériában

2015. június 29., hétfő Hetedhéthatár 0

Bachman Zoltán Kossuth- és Prima Primissima díjas építész, a Nemzet Művésze 70 éves. Ebből az alkalomból életművét bemutató kiállítás nyílik július 3-án abban a galériában, amely 1981-ben az ő tervei alapján valósult meg. Az életmű gerincét a 2000 óta UNESCO Világörökségi helyszínként ismert pécsi ókeresztény temető építészeti rekonstrukciója és korszerű bemutatása, valamint a pécsi építész képzés egyetemi szintű átalakítása adja.

Mítosz és identitás – Thorma János festőművész kiállítása

2015. március 4., szerda Hetedhéthatár 0

Március 6-tól lesz megtekinthető a Pécsi Galériában Thorma János kiállítása. Thorma János 1870. április 24-én született Kiskunhalason. A budapesti Mintarajziskolában Székely Bertalannál, 1888-tól Münchenben Hollósy Simon mellett, majd 1892-től a párizsi Julian Akadémián tanult. 1896-ban a nagybányai művésztelep egyik alapítója, 1919 után vezetője volt. Tájképeken és figurális kompozíciókon kívül számos kitűnő portrét is festett.

Az élet színei és formái

2014. augusztus 15., péntek Hetedhéthatár 0

Augusztus 15-től október 12-ig látható Simon Béla Munkácsy-díjas festőművész kiállítása a Pécsi Galériában. A kiállítást Gamus Árpád galériavezeztő köszöntőbeszéde után Aknai Tamás művészettörténész nyitotta meg nagy számú érdeklődő, valamint a festőművész felesége, gyermeke és unokái jelenlétében ma délután. Az erdélyi származású festőművész pályájának egy része szűkebb szülőhazájához, Erdélyhez, míg életének második szakasza, magyarországi áttelepedése után a Dél-Dunántúl tájaihoz kötődik.

Pécs Underground ’80

2014. május 6., kedd Hetedhéthatár 0

Egyedülálló jelenség a hazai kultúrtörténetben az 1970-es, 80-as években Pécsett kialakult alternatív művészeti miliő. A diktatúrával párhuzamosan létrejövő ellenzéki földalatti művészet szubkulturális mozgalommá vált. Pécs fontos bázisa volt az underground, alternatív, neoavantgárd művészeti törekvéseknek, az itt gyakran szereplő fővárosi és külföldi művészek mellett pécsi zenekarok, illetve különböző irányzatok képviselői is teret kaptak.

Alfons Mucha művei Pécsett

2012. július 1., vasárnap Komlós Attila 0

A szecesszió egyik legjelentősebb és legérdekesebb képzőművészének tartott Alfons Mucha (1860-1939) műveiből nyílt kiállítás június 30-án a baranyai megyeszékhelyen, a Pécsi Galériában. Gamus Árpád, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. képzőművészeti divízióvezetője a kiállítás megnyitóján elmondta: a galéria Széchenyi téri kiállítótermében augusztus 26-ig látogatható tárlat a grafika mestereként is emlegetett cseh művész száz alkotásával – litográfiáival, kréta- és ceruzarajzaival, valamint festményeivel ismerteti meg az érdeklődőket.

Munkácsy-képek Pécsett

2006. március 10., péntek Hetedhéthatár 0

Gamus Árpád, a Pécsi Galéria igazgatója tájékoztatta lapunkat a pécsi Munkácsy-kiállítás tapasztalatairól:
– A kiállítás január 2-február 19. között volt, 44 303 látogató nézte meg. Nemcsak Pécsről és Baranyából, hanem távolabbi megyékből is eljöttek hozzánk, többek között Körmend, Hévíz, Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Siófok, Marcali, Dunaföldvár, Székesfehérvár, Szekszárd helységekből, de jöttek Bács-Kiskun megyéből Bajáról, Kalocsáról, Kecskemétről.