Pécsi Villamos-emléktábla a Király utcában – elfelejtve?

2024. április 25., csütörtök Dr. Vargha Dezső 0

Számos könyv, tanulmány, visszaemlékezés, újságcikk, egyéb közlemény jelent meg a pécsi villamosközlekedés történetéről, emlékének ápolásáról, de valahogy nem sok emlékezett meg arról az emléktábláról, amely pedig a város fő- és „sétáló” utcájának egyik nevezetes házán, a Király utca 14. számú ház, a nevezetes Corso nevű vendéglátó egység falán található.

Azok a régi szép idők… Kalandozások a régi Pécs városában – 106.

2013. október 26., szombat Trebbin Ágost 0

A napokban ünnepeltük a pécsi villamos beindulásának 100. évfordulóját. Nekem az a megtiszteltetés jutott osztályrészül, hogy e jeles nap alkalmából, népes baráti társaság előtt tarthattam előadást a Civil Közösségek Házában.

Egyszer csak előadás közben, valami furcsa, nyugtalan érzés fogott el. Valaki hiányzott az első sorokból.

Igen! Hiányzott egy kedves arc. Nem volt ott a megszűnő pécsi villamos utolsó kocsivezetője, Cser Józsi bácsi.

Az el nem küldött levél

2013. október 21., hétfő Trebbin Ágost 0

Tisztelt Lovász István főmérnök úr, kedves István! Amint előtted ismert, ebben az évben ünneplik a pécsiek a villamos beindulásának századik évfordulóját. Nem titkolom előtted, hogy Veled együtt szerettem volna ünnepelni. Sajnos erre nem került sor. Nehéz helyzetbe kerültem. Szabad-e egyáltalán az egykori pécsi villamosról úgy szólni, hogy Lovász István főmérnök úrról ne tegyek említést.

Nosztalgiavillamost avattak Pécsett

2013. október 20., vasárnap Komlós Attila 0

Száz évvel ezelőtt, 1913. október 20-án indult el a villamosközlekedés Pécsett. A centenárium tiszteletére a Magyar Villamosvasút-történeti Egyesület, valamint a Pécs és Térsége Közösségi Közlekedéséért Egyesület tagjainak közreműködésével egy felújított villamos motorkocsit állítottak ki a Ferencesek utcájában. A nosztalgiavillamos ünnepélyes átadására október 20-án vasárnap délelőtt került sor.

A PKV 2. pályaszámú motorkocsi balladája

2013. október 20., vasárnap Trebbin Ágost 0

Újra lesz villamos Pécsett, írja a helyi napilap, a Dunántúli Napló. Tudniillik egy pécsi egyesület a villamos beindulásának centenáriumát úgy kívánja emlékezetessé tenni, hogy egy villamost rekonstruál, és egy évre kihelyezi a Ferenciek utcájába. Egyben sajnálattal állapítja meg, hogy olyan villamos kocsit, amilyenek a pécsiek voltak, már nem lehet napjainkban sehol feltalálni.

Azok a régi szép idők… Kalandozások a régi Pécs városában – 105.

2013. október 19., szombat Trebbin Ágost 0

1913. október 20-án eljött az ünnepélyes pillanat. 47 éves útjára indult a pécsi villamos. „A mai nappal a pécsi városi villamos megkezdte üzemét. Sok-sok zászló lengett, sok-sok ember mozgott és mosolygott, vidám gyermeksereg hancúrozott utcahosszat, s a sárga villamoskocsik csilingelve száguldtak végig az utcákon, jöttek és mentek és késtek. Igazi városi kis ünnep, vagy inkább kisvárosi ünnep volt ez a mai.”

Azok a régi szép idők… Kalandozások a régi Pécs városában – 104.

2013. október 12., szombat Hetedhéthatár 0

Lassan, de biztosan közeledett 1913. október 20. a pécsi villamos ünnepélyes átadásának napja. „1911. július 6-án tartották a kivitelre került változat három egyvágányú vonalának közigazgatási bejárását. De még két évig húzódott az építkezés megkezdése s 1913. tavaszán (március 19.) pótbejárásra volt szükség. Nendtvich Andor polgármester a Pécsi Villamossági Rt.-gal kedvező szerződést kötött.

Azok a régi szép idők… Kalandozások a régi Pécs városában – 103.

2013. október 5., szombat Hetedhéthatár 0

A pécsi villamos beindulását több érdekes próbálkozás előzte meg. Várostörténeti szempontból is fontos ezek áttekintése. „1895-től azután többen is tervezik közúti villamos építését. Köztük egy bécsi, a Ritschl és Társa cég és a magyar városok villamosításában és közúti forgalmának kiépítésében érdekelt R.V.K.V.Sz.. A tervezett villamosjárat a várost kelet-nyugat irányban szelné át, Ritschl ajánlata szerint Pécsbányatelepig is vezetne. 1897 júliusában már közigazgatási bejárást is tartanak, ami bizonyítja, hogy a város vezetői idejekorán kezdtek tárgyalásokba.

Azok a régi szép idők… Kalandozások a régi Pécs városában – 102.

2013. szeptember 28., szombat Trebbin Ágost 0

A városi tömegközlekedés létrehozója, mozgató ereje a vasút. Így volt ez Pécsett is. 1859-ben beindult a Mohács-Pécs vasútvonalon a személyforgalom. Pécsnek ebben az időben saját pályaudvara nem létezett, hanem a Dunagőzhajózási Társaság Üszög-pusztai állomását vehették igénybe az utazni vágyók. Az utasoknak a távoli vasútállomás eléréséhez, a vonat indulás-érkezés menetrendjéhez igazodó rendszeres kocsi járatra (nevezhetjük ezt omnibusznak) volt szüksége.